İslamofobiye "dönerci" cevabı

Avrupa’da giderek tırmanan yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gündemdeki sıcaklığını korurken Almanya’nın dünyaca ünlü Stern dergisi, internet sitesinde ilginç bir habere imza attı.

İslamofobiye "dönerci" cevabı

Avrupa’da giderek tırmanan yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gündemdeki sıcaklığını korurken Almanya’nın dünyaca ünlü Stern dergisi, internet sitesinde ilginç bir habere imza attı.

İslamofobiye
16 Mart 2015 - 11:48

"İhtiyacı olanlar için ücretsiz yemek” başlığı ve “Merhametli dönerci” spotuyla verilen haberde Kuzey Ren Westfalya eyaletinin Bestwig kasabasında döner büfesi işleten Hüseyin Yusuf’un hikayesine yer verildi.

Yusuf’la röportaj yapan dergi, Yusuf’un sadece yakın çevredeki muhtaçlara ulaşmak için yaptığı bu uygulamanın Almanya çapında geniş yankı uyandırdığını yazdı. Yusuf’un geçen Pazar Haci Babas Dönergrill (Hacı Baba Döner Izgara) adlı dükkanının camına aç olanların yemek yiyip ücretini sonra ödeyebileceği, evsizlere de ücretsiz döner ve içecek verebileceği yolunda küçük bir yazı astığını vurgulayan dergi, Yusuf’tan övgüyle bahsetti.  

Derginin Facebook sayfasından da milyonlarca kişiye ulaşan haber/röportajda şu satırlara yer verildi:   Sayın Yusuf, Bu harika uygulamanızı Facebook’tan öğrendik. Muhtaç durumdaki kimselere yemek ikram etmek nereden aklınıza geldi?   Aslında hikaye o kadar da büyütülecek bir şey değil. Birkaç yıl önce bu büfeyi devraldığımda yoksullar için yemek verme fikri aklıma gelmiş ama o zamanlar bunu yapmamıştım. Geçenlerde bir arkadaşım saatliği 1 Euro’dan çalışan, başını sokacak bir evi ve karnını doyuracak kadar bile parası olmayan bir işçiden bahsetti. Bu bana çok dokundu. Bunun üzerine ben de o arkadaşıma onu ve onunla aynı durumda olanları bana gönderebileceğini, benim onlara seve seve yemek ikram edebileceğimi söyledim. Ardından internette bazı dönercilerin de bunu zaten yaptığını gördüm.      

Bu çok ince bir davranış. Peki bu uygulamanızın sosyal medyada bu kadar çok ilgi görmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?  

Çok şaşırdım. Ben sadece yakın çevremdeki insanlara ulaşmak istemiştim. Eğer şimdi diğer şehirlerden de evsizler gelecek olursa o zaman problem olur. (Gülüyor). Ama tabi istismar edilmediği sürece cama astığım bu yazıyı kaldırmayı da düşünmüyorum. Ben iyi insanların kötü insanlardan daha çok olduğuna inanıyorum. Eğer çok fazla kişi gelecek olursa bu yemeği mesela günde on kişiyle de sınırlandırabilirim.   

Peki ücretsiz yemek için hiç gelen oldu mu?   Şu ana kadar maalesef gelen olmadı. Ama beni tanıyan herkes cömert olduğumu bilir.  

Çocuklara, yoksullara, arkadaşlarıma ya da işleri yolunda gitmeyen kimselere her zaman bir şeyler veririm.  Yemek yiyip ücretini sonra ödemek isteyenlere de kötüye kullanılmadığı müddetçe her zaman anlayışla yaklaşırım.    

İnternette ne gibi tepkiler aldınız?  

Bu beni çok mutlu etti. Dün hiç tanımadığım birinden, yaptığım şeyin ne kadar harika olduğunu ve bunun için teşekkür etmek istediğini belirten bir telefon aldım. Tabi ki Facebook’ta bu davranışımın bir taklit olduğu şeklinde yapılan yorumları da okudum. Ama çok samimi olarak soruyorum, bundan daha güzel bir taklit olabilir mi? Umarım bunu başka insanlar da taklit ederler. Berberler, fırınlar, kafeler… Bu beni çok mutlu eder.   

Çeviri ve haber: İshak Özen