Cuma Hutbesinde Medya Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cuma hutbesinde medya konusunda uyarılarda bulundu.

Cuma Hutbesinde Medya Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cuma hutbesinde medya konusunda uyarılarda bulundu.

Cuma Hutbesinde Medya Uyarısı
18 Aralık 2017 - 07:35

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Antalya’da irad ettiği Cuma hutbesinde medya konusunda uyarılarda bulunarak “Kitle iletişim araçları ve sosyal medyada çoğu zaman dedikodu, yalan, iftira gibi çirkin sözler, ilgi ve merak uyandıracak şekilde sunulabilmektedir” dedi.  

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Antalya Murat Paşa Camii’ndeki Cuma hutbesinde kitle iletişim araçları konusunda mesajlar verdi.

“Bizler, birbirine iman kardeşliği ile bağlı müminleriz. Bu kardeşlik, bir binanın birbirine kenetlenmiş yapı taşları gibi sapasağlam bir kardeşliktir. Bu kardeşlikte kardeşler birbirine emanettir. Kardeşimizin canı bizim canımızdır. Onur ve haysiyeti bizim onur ve haysiyetimizdir. Birbirimizi en ufak bir îma ile dahi incitmemek bu kardeşliğin bir gereğidir.” diyen Başkan Erbaş şunları söyledi:  

“Medya çoğu zaman yalan, iftira gibi çirkin sözleri ilgi ve merak uyandıracak şekilde sunuyor”  

Günlük hayatımızda zihinlerimiz türlü haberlerle yorgun düşmektedir. Kulaklarımız, arzu edilen edilmeyen nice sözler işitmektedir. Özellikle kitle iletişim araçları ve sosyal medyada çoğu zaman dedikodu, yalan, iftira gibi çirkin sözler, ilgi ve merak uyandıracak şekilde sunulabilmektedir.   

Zaman zaman sorumsuz ve şuursuzca yayınlanan asılsız haber ve yorumlarla insanların onur ve haysiyeti hedef alınabilmektedir. Oysa Peygamberimiz (s.a.s), Müslümanı “elinden ve dilinden emin olunan insan” diye tanımlamıştır.

Resûlullah (s.a.s), şu hadisiyle gıybet, dedikodu, su-i zan ve özel halleri araştırma gibi mümine yakışmayan durumlardan uzak durmayı emretmiştir: “Birbirinizin gıybetini yapmayın. Gizli hâllerinizi araştırmayın. Çünkü her kim insanların gizli hâllerini araştırırsa Allah da onun gizli hâlini araştırır. Ve neticede onu evinde bile olsa rezil eder.”   Resûl-i Ekrem Efendimiz, “Allah’a ve ahiret gününe iman eden ya hayır konuşsun ya da sussun.” buyurmuştur. Her duyduğunu söylemesinin, kişiye günah olarak yeteceğini bildirmiştir.  

"Sektör haline gelen yalan, iftira, gıybet ile algı operasyonları yürütülüyor"  

Heyhât! Gelin görün ki bugün bir sektör haline gelen yalan, iftira, gıybet ve dedikodu ile kimilerince algı operasyonları yürütülmektedir. Bu tür olumsuzluklarla, birey ve toplumun huzur ve sükûnetine büyük zararlar verilmektedir.    

"Sözlerimiz, sadakat ve doğruluk için dökülsün"    

Dilimiz, fitne ve fesat için değil; her daim güven ve itimat, huzur ve sükûnet için dönsün. Sözlerimiz, gıybet ve dedikodu, iftira ve yalan için değil; sadakat ve doğruluk için dökülsün.   

Kelamımız, kin, nefret ve düşmanlığa değil; ülfet, muhabbet ve kardeşliğe vesile olsun. Unutmayalım ki, o büyük gün ebedi nimetlere kavuşacak olanlar, zihnine, gönlüne, diline, eline, hâsılı bütün bedenine sahip çıkan ve hayata mümince bakanlardır.   

Bu haber 2057 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum