Diyanet Çocuk Youtube Kanalı açıldı.

Diyanet, çocuklara özel açtığı youtube kanalıyla önemli bir faaliyete imza attı.

Diyanet Çocuk Youtube Kanalı açıldı.

Diyanet, çocuklara özel açtığı youtube kanalıyla önemli bir faaliyete imza attı.

Diyanet Çocuk Youtube Kanalı açıldı.
23 Aralık 2019 - 17:23

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü koordinesinde çocuklara özel içeriklerin yer alacağı “Diyanet Çocuk” Youtube kanalı yayına başladı.

Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Diyanet Çocuk Youtube kanalı hakkında açıklamalarda bulundu.

diyanethaber.com.tr'den Adil Elzerey'e konuşan Kurt, Diyanet’in çocuk yayınlarına dair şu bilgileri paylaştı:

Çocuklarımız bizim geleceğimiz

“Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün birimlerimizle hizmetlerimizde çocuk önceliklerimiz arasında. Çocuğu geleceğe hazırlamak, gününü daha anlamlı geçirmesine katkı sunmak için her birimimizin yaptığı önemli faaliyetler var. Biz de Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü olarak çocuğu bilgiyle, değerle buluşturma noktasında önemli faaliyetler yürütüyoruz. Çocukların kişilik ve karakterlerinin olumlu olarak gelişmesi noktasında yaptığımız yayın faaliyetleri var. Çocuklara özel basılı yayınlarımız var.

Diyanet'in ilk çizgi filmi 1987 yılında hazırlandı

Çocuk kitapları noktasında önemli bir noktaya geldiğimizi ifade edebiliriz. Ömrü kırk yıla uzanan çocuk dergisiyle Başkanlık olarak kırk yıldır çocuğa dair her ay sözü olan, mesajı olan tek kuruluşuz. Hem kamu kuruluşuyuz, hem özel kuruluşuz. Her ay çocuğa mesaj veren ve çocuğa dokunan tek kuruluş olması, Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuya verdiği önemi göstermektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığının çocuğa yönelik hizmetleri, aslında bugün başlayan bir hizmet değil, 1987 yılında bir televizyon kanalı olmamasına rağmen Diyanet İşleri Başkanlığımız özel olarak çizgi filim yaptırmıştır. Dolayısıyla dünden bugüne çocuğa yönelik yeni medya imkânlarını da kullanarak, çocukların takip alışkanlıklarını dikkate alarak yeni mecralar açmak ve oluşturmak zorundaydık. Tabi çocuklarımızın televizyon takip alışkanlığı veya medya takip alışkanlığı değişiyor. Klasik anlamda televizyon izleyicisi değil çocuklarımız artık. Ellerindeki tabletlerle, telefonlarla takipte bulunuyorlar. Günün hiç de küçümsenmeyecek zaman dilimini bu seyri yaparak, yeni medya imkânlarının başında geçiriyorlar. Dolayısıyla bunu da gözlemleyerek bu sosyo-kültürel değişimi de okumuş olarak çocuklarımız için bir Youtube kanalı oluşturmuş olduk.

1 yılda 200 bin takipçi kitlesi oluştu

Tabi bu kanalda televizyonda yayınlanmış olan çizgi filmlerimizin her biri bulunuyor. Ayrıca farklı programların üretilmesine başlandı. İnşallah kanalın içeriği her gün zenginleşerek artacak. Kanalımız 1 Aralık 2018’de kuruldu ve kanalın takipçi sayısı 200 binin üzerinde. Önümüzdeki süreçte bir tanıtım/lansman yapılması planlanabilir. Ama kurulmuş olan bu kanalın el birliğiyle her duyarlı vatandaşımızın, hassaten din görevlilerimizin, din gönüllülerimizin toplumun her ferdine herkese ulaştırmalarını tavsiye ediyorum.

Çocuklarının ellerinden telefonunu ve tabletini alamayan anne ve babaların, çocuklara tabletini teslim ederken güvenle izleyebilecekleri, çocuklarının sağlıklı yetişmelerine katkı sağlayacak kanalımızı açarak o yayınları izlemelerini tavsiye edebileceklerini hatırlatmak istiyorum. Müstakil bir çocuk sitemiz var. Sosyal medyada da varız. 40 yıldan beri çocuklara mesaj üreten tek kuruluşuz. Çocuk dergisiyle bunu yapıyoruz. Özel olarak araştırdım, ne devlette ne özelde 40 yıllık çocuk dergisi yok. Diyanet İşleri Başkanlığı 40 yıldır çocuklara süreli yayın yapan tek kuruluş.

Diyanet Haber hızlı haberciliğin yanında doğru habercilik ilkesiyle hareket ediyor

Diyanet Haber mecramız Başkanlığımızın hem merkez birimlerinin hem de taşra ve yurt dışı teşkilatında yapılan önemli faaliyetler hakkında hızlı ve sağlıklı bir şekilde toplumu bilgilendirmek için kullanılan önemli bir mecra oldu. Kısa sürede önemli bir mesafe aldığını gözlemlemekten mutluluk duyuyorum. Haberde, bilgide tabi dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Hız, sürat önemli ama bunun yanında doğru habercilik yapmak da önemli. Diyanet Haber’in hızlı ve süratli haberciliğin yanında doğru ve sağlıklı haberciliği önemli bir ilke olarak korumasını takdir ediyorum. Teşkilat mensupları ve vatandaşlarımızın Başkanlığımız hizmetlerini öğrenmeleri adına sağlıklı haberle buluşmaları için tek adres olarak Diyanet Haber’i takip etmelerini tavsiye ediyorum.”

Diyanet Çocuk Youtube Sayfasına Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız
 


Bu haber 1961 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum