"Diyanet'in medya alanında güçlenmesi gerekiyor"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özafşar, "Diyanet'in medya alanında daha da güçlenmesi gerekiyor" dedi.

"Diyanet'in medya alanında güçlenmesi gerekiyor"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özafşar, "Diyanet'in medya alanında daha da güçlenmesi gerekiyor" dedi.

26 Şubat 2017 - 18:16

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, “Diyanet İşleri Başkanlığının, İslam'ın yalın hakikatlerini, doğru ve sağlıklı bilgisini toplumlara iletebilmek için medya alanında daha da güçlenmesi gerekiyor” dedi.  

Özafşar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Afyonkarahisar’da düzenlenen 2. İlçe Müftüleri Kongresinin ardından medya konusunda değerlendirmelerde bulundu.   

Diyanet İşleri Başkanlığının yüzyıla yaklaşan bir geçmişe sahip olduğunu ve çok önemli kazanımları, deneyimleri, tecrübeleri, birikimi ve hizmet standartlarının bulunduğunu ifade eden Özafşar, “Ama bütün bunları 21.yüzyılın, dijital çağın, küreselleşmiş dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yenileyemediğimiz zaman etkin olamayız.” diye konuştu.  

Diyanet İşleri Başkanlığının statüsü başta olmak üzere kurumsal kapasitesini güçlendirecek yapısal adımların, reformların yapılması gerektiğini belirten Özafşar şöyle devam etti:  

“Bugün dünyadaki dini teşkilatlara baktığımızda onlarca, yüzlerce televizyon kanalları var. Öyleyse medya çağı dediğimiz bu çağda Diyanet İşleri Başkanlığının, İslam'ın yalın hakikatlerini, doğru ve sağlıklı bilgisini toplumlara iletebilmek için medya alanında daha da güçlenmesi gerekiyor. Çocuklarımıza ve aileye yönelik programların arttırılması gerekiyor. Bu konuları da özel oturumlarda ele aldık. Dijital yönetim, iletişim konusunu ele aldık. Artık hayatımız dijitalleşti. Sanal âlem diye bir gerçeklik var. Dünya küçüldü, küreselleşti. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyanın her yerinden hizmet talebi ile karşı karşıya kalıyor. O bakımdan bunları karşılayabilmek için iletişim imkânlarını çoğaltacak altyapı yatırımlarına ihtiyacımız var. Öncelikle 900’u aşkın ilçe müftülüklerimizin, il müftülüklerimizin, taşra teşkilatımızın bu anlamda dijital altyapıyı güçlendirmesi ve bilgi üretimini, bilgi paylaşımını yaygınlaştırması gerekiyor.”      

Bu haber 2407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum