Diyanet TV, birinci sırada

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı'dan Diyanet TV hakkında dikkat çeken açıklama.

Diyanet TV, birinci sırada

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı'dan Diyanet TV hakkında dikkat çeken açıklama.

Diyanet TV, birinci sırada
31 Aralık 2018 - 16:15

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet tarafından yaptırılan kamuoyun araştırması sonuçlarına göre Diyanet TV’nin, dini tematik kanallar arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 27 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonunda düzenlenen “Diyanet TV Tanıtım Gecesi”nde açış konuşması yaptı.

Diyanet TV’nin Başkanlığın din konusunda aydınlatan, insana dair konuşan, hayat hakkında düşünen ve toplum için iyilik üreten sesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Huriye Martı, teknoloji ve din ilişkisi bakımından önemli değerlendirmelerde bulundu. Günümüzde teknolojinin hem üretim hem de kullanım bazında sorgulandığını belirten Martı şunları söyledi:

“İnsanlık ailesi olarak teknolojiye olan hayranlık yıllarının ardından, bugün teknolojiyi hem  üretim hem de kullanım bazında sorguladığımız bir dönemden geçiyoruz. Kimi zaman üretimi esnasında, tabiatı çürüten bir teknoloji, kimi zaman da kullanımı esnasında insanı tüketerek iki yanı keskin bir bıçağa dönmüş durumda. Doğrusu bütünüyle teknoloji karşıtı bir duruş, aklen olduğu gibi dînen de sağlıklı görünmüyor. Zira kabul etmek gerekir ki, insan varoluşu gereği, ihtiyaçlarını karşılamak ve bir takım amaçlarına ulaşmak için tabiatı kullanan, dönüştüren, yönlendiren bir varlık olup, bu özelliğiyle teknolojiye ve iletişime ilgi duyuyor. Kur’an’ın hem tabiattaki varlıkları hem de bunlardan insan emeği ile elde edilen ürünleri ayet olarak adlandırması ve bir ayrım gözetmeksizin ilahi mesajı bu ayetler üzerinden sunması, teknolojik ürünlerin de bu amaçla kullanılabileceğini gösteriyor.”

 

“İletişim teknolojileri, iyiliğe giden yolda yepyeni imkanlar sunuyor”

İletişim teknolojilerinin ulaştığı zirve, bugün riskleri bir kenara bırakıldığında aslında iyiliğe giden yolda insanlığa yepyeni imkanlar sunuyor. Bireysel olduğu gibi kurumsal anlamda da hizmet ağını genişletmek, hizmet verimini ve kalitesini yükseltmek daha çok insana daha güçlü bir sesle ulaşmak isteyen herkes, radyo, televizyon ve internet gibi mecraları kullanmak zorunda.

 

Diyanet, yayıncılık faaliyetleriyle önemli bir görevi ifa ediyor

Medyanın toplumsal değişim ve dönüşümün güçlü bir unsuru olduğu dikkate alındığında, medyadan bağımsız bir kurumsal yapıyı düşünmek imkansızlaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız da dinin şerefli mesajını insanımıza ulaştırmada, bireysel ve toplumsal sorunlara dini referanslardan beslenen çözümler üretmede, yayıncılık faaliyetleriyle önemli bir görevi ifa ediyor.

 

TRT Diyanet’ten Diyanet TV’ye

Diyanet İşleri Başkanlığının kurulduğu günden beri yayıncılık faaliyetlerini yerine getirdiğini kaydeden Martı, televizyon yayıncılığı hakkında da şunları belirtti:

“Başkanlığımızın kurulduğu günden bu yana, kitap ve dergi sayfalarında süren yayın faaliyeti, ekrana taşınarak televizyon yayıncılığı ile bambaşka bir ivme kazanmıştır.  2010 yılında 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’la Başkanlığımıza, radyo ve televizyon alanında yayın yapma, görev ve yetkisi verilmiştir. 8 Mayıs 2012 tarihinde TRT ile imzalanan protokolle birlikte Kurumumuz TRT Diyanet ismiyle, 12 saatlik televizyon yayınına başlamıştır. Bu süreç 6 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Diyanet TV adıyla müstakil bir kanala ve 24 saatlik yayına dönüşmüştür. Kanalımız 17 Eylül 2018’de, yeni logosu ve yeni ekran yüzüyle seyirci karşısına çıkmış olup, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni frekansıyla yayınlarına devam edecektir.”

 

“Diyanet TV, sahih kaynaklardan sağlam bir zeminde dini yayıncılık yapmayı ilke edinmiştir”

Diyanet TV, popüler kaygıların ve reyting arayışlarının ötesinde, sahih kaynaklardan sağlam bir zeminde, dinî yayıncılık yapmayı ilke edinmiştir. Radyo ve televizyon hizmetlerimizle ilgili, vatandaşlarımızın memnuniyet düzeyini belirlemek ve yayın politikamıza yön vermek üzere, bu yıl Başkanlığımız tarafından yaptırılan kamuoyu araştırmasına göre, en çok izlenen televizyon kanalları arasında, Diyanet TV on beşinci sırada olup, dini tematik kanallar arasında birinci sırada yer almaktadır. Kanalımız zengin teknik donanımı ve din diline hakim tecrübeli personeliyle, din ve ahlaktan tarih ve medeniyete, günlük hayattan toplum ve sanata uzanan geniş bir yelpazede vatandaşlarımızın evine misafir olmaya devam edecektir.

 

“Güvenle izleyin”

Televizyona sıklıkla yüklenen “ailemizden biri” tanımlaması, yayın içeriklerinin aile perspektifinden değerlendirilmesini, dinî ve ahlakî sınırlarımıza uygun, milli ve manevi değerlerimize saygılı bir yayıncılık yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Diyanet TV, gencinden çocuğuna, kadınından erkeğine toplumumuzun bütün kesimlerine “güvenle izleyin” davetiyle ulaşmaktadır.

Bu haber 1857 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum