İnternetten dini bilgi öğrenme oranı % 45

“Türkiye’de Toplumun Dine ve Dini Değerlere Bakışı” başlıklı araştırma,  internetten dini bilgi öğrenme oranının % 45 civarında yüksek bir düzeyde gerçekleştiğini ortaya koydu.

İnternetten dini bilgi öğrenme oranı % 45

“Türkiye’de Toplumun Dine ve Dini Değerlere Bakışı” başlıklı araştırma,  internetten dini bilgi öğrenme oranının % 45 civarında yüksek bir düzeyde gerçekleştiğini ortaya koydu.

İnternetten dini bilgi öğrenme oranı % 45
02 Ekim 2017 - 21:33

Mak Danışmanlık tarafından yapılan “Türkiye’de Toplumun Dine ve Dini Değerlere Bakışı” başlıklı araştırma,  internetten dini bilgi öğrenme oranının % 45 civarında yüksek bir düzeyde gerçekleştiğini ortaya koydu. Diyanet’in 2014’te yaptırdığı araştırmada ise internetten dini bilgi öğrenme düzeyi % 4 civarındaydı.   

Mak Danışmanlık tarafından 12 Haziran ile 18 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada, 53 il ve 154 ilçede 5400 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapıldı. Araştırma kapsamında, ankete katılan kişilere din ve dini değerler hakkında pek çok soru soruldu. Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, kadere iman gibi itikadı ilgilendiren konuların yanında İslam dininin amel ve bilgi boyutuyla ilgili sorular da yöneltildi. Diğer yandan aile, dini topluluklar, selamlaşma, siyaset, halifelik gibi konuların da ele alındığı araştırmada dikkat çeken sonuçlara ulaşıldı. Araştırma internetten dini bilgi öğrenenlerin oranının % 45 olduğunu gösterdi.       

İnternet, dini kitaplardan daha fazla kullanılıyor
 

 Araştırma kapsamında “İslam dini ile ilgili bilgileri daha çok hangi kaynaklardan öğreniyorsunuz?” sorusuna katılımcıların %45’i “internet” cevabını verirken  % 30’u “Dini kitaplar”, % 20’si “Birine sorarak”, % 5 i de “Kararsız/Görüş yok” yanıtını verdi.   

Diyanet’in 2014 yılındaki araştırmasında oran % 4.8  

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2014 yılında yapılan araştırmadaysa dini bilgi öğrenme bakımından internetin oldukça düşük düzeyde kullanım alanı olduğunu göstermişti. Diyanet’in yaptığı “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması”nda internetten dini bilgi öğrenenlerin oranı sadece % 4,8 idi.   

Mak Danışmanlığın araştırma raporunda şu görüşe yer verildi:  

“İnternet, din konusunda bilgiye en hızlı ulaşmanın aracı haline geldi”  

Bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığı günümüzde her konuda olduğu gibi din konusunda da bilgiye en hızlı ve en kolay ulaşım aracı internet haline gelmiş durumdadır. Ancak kolay ulaşılan bu bilginin doğruluğu kadar internet üzerinden sapkın fikirlerde din kisvesi altında karşımıza çıkabilmektedir. Doğru bir analiz için temel dini bilginin mutlaka doğru kanallardan elde edilmesi gerekir. Halk arasında meşhur bir atasözünü unutmamak gerekir. Yarım doktor candan, yarım hoca dinden eder.   

“Diyanet dini içerikli yayınları takip ederek toplumu uyarmalı”  

DİB bünyesinde kurulabilecek bir araştırma ve değerlendirme kurulu başta sosyal medya olmak üzere, dini içerikli her türlü yayını çoklu takibe alarak toplumu bilgilendirmeli ve gerektiğinde uyarmalıdır.  

Bu haber 1546 defa okunmuştur.