RTÜK'ten İslam'ı Aşağılayan İfadelere Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, dini inançlarla dalga geçen ULUSAL 1 ve RS FM’e ağır ceza verdi.

RTÜK'ten İslam'ı Aşağılayan İfadelere Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, dini inançlarla dalga geçen ULUSAL 1 ve RS FM’e ağır ceza verdi.

RTÜK'ten İslam'ı Aşağılayan İfadelere Ceza
11 Nisan 2019 - 12:40

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, dini inançlarla dalga geçen, anayasal bir hak olan inanç özgürlüğüne karşı yayınlar yapanlara fırsat vermiyor. 

Üst Kurul, “Ulusal 1” kanalında yayınlanan ‘Nasıl Yani?’ isimli tartışma programında, sunucu Gülgün Feyman ve konukların kullandığı ifadeler nedeniyle idari para cezası uyguladı.  

Programda “Bunlar, camilerden başlayarak halkı, çocukları dini eğitime sokarak kul yetiştirmeye çalışıyorlar. Teknolojiyi safsata bilimiyle mi üretecekler, din bilgisiyle mi üretecekler?” ifadeleri sarf edilmişti.

RTÜK bu ifadeleri eleştiri sınırlarının ötesinde değerlendirerek, İslam’ı aşağılayan, inanan insanları küçük düşüren ve toplumda ayrımcılık yapan sözler nedeniyle “Ulusal 1”’ kanalına idari para cezası uyguladı.

RTÜK, İstanbul’da RS FM yayın yapan radyoda Celal Şengör’ün kullandığı cümleler nedeniyle de idari para cezası uyguladı.

Bir programda sunucunun “2019 bütçesinde 5 Fen Lisesi, 151 Anadolu Lisesi, 160 küsur da İmam-Hatip Lisesi yapılması için planlama var” sözlerine karşılık, konuk Prof. Dr. Celal Şengör’ün  “Efendim bakın bunu yapan millet deprem tarafından ezilmeye müstehak” ifadelerini kullanmıştı.

Üst Kurul bahsi geçen ifadelerin, saygısızca insan onurunu ayaklar altına aldığını değerlendirerek, bu sözleri yayınlayan RS FM’e idari para cezası verilmesine karar verdi.

Dizi filmlerde ahlak dışı ilişkilere geçit yok

Aynı toplantıda “FOX Life” kanalında yayınlanan “9-1-1” isimli dizi de incelendi.

Üst Kurul, dizide yaşlı bir erkek çiftin dudaktan dudağa öpüşmesi gibi uygunsuz görüntülerinin, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka, ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu kanaatine vardı.

RTÜK, eşcinsel birliktelikleri olağan gösteren “9-1-1” dizisini yayınlayan FOX Life’a 3 kez program durdurma cezası verdi.

Bu haber 758 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum