Ürdün Medya Şehri

Ömer Süleyman Melkavî, "Ürdün Medya Şehri"ni yazdı

Ürdün Medya Şehri

Ömer Süleyman Melkavî, "Ürdün Medya Şehri"ni yazdı

Ürdün Medya Şehri
18 Mayıs 2019 - 23:35

Birkaç hafta önce İslam Dünyasında Medya (Ürdün-2) adlı bir yazı hazırlamıştık. O yazıda "Ürdün Medya Şehri" hakkında kısaca bir bilgi verilmişti. Bu yazıda ise, konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere yer verilecektir. 

“Ürdün Medya Şehri” fikri nasıl ortaya çıktı? Ne amaçlanıyor?

Aslında bölgedeki ilk özel medya şehri olarak "Ürdün Medya Şehri" 2011 yılında ortaya çıkmıştır. Amacı ise bölgesel ve küresel medya endüstrisine ileri teknoloji tesisleri olan entegre bir medya şehrini sağlamaktadır. Bu proje vergilerden ve gümrük vergilerinden muaftır. 


Ürdün Devletinin bir projesi mi? Yoksa özel kuruluş mu?

"Ürdün Medya Şehri" Ürdün Haşimi Krallığı Hükümeti ile Dallah Prodüksiyon Şirketi arasında yapılan bir anlaşma sonucunda kurulan özel bir şirkettir. Bu şirke, 15 milyon dolar değerinde sermaye ile kurulmuştur. İslam dünyasında hangi ülkelere yayın yapıyor? Hangi dillerde yayınları var? İslamî içerikli kaç program yayınlanıyor?


Dünyanın bütün ülkelerine gerek uydu gerek fiber optik/IPTV OTT sistemi ile yayın yapmaktadır. Dünyanın en başarılı medya şehirlerinden biri haline gelmiştir. Arabsat, NileSat, Eutelsat, Asiasat ve Ashail Sat uyduları üzerinden  yayınlandığı TV kanalların sayısı yaklaşık 600 kanaldır.   Arapça, Yunanca ve İtalyanca olarak 60 kanaldan oluşan bir dizidir. İnternet üzerinden Avustralya, Kanada, Brezilya ve yakında Amerika'ya MYSAT GO ile yayınlanacaktır. 

Eğlence, spor, haber ve belgeseller gibi çeşitli formatlarda yayınlar yapılıyor. Ayrıca özellikle haber ve eğlence türlerinden talepler bulunuyor.

Dini içerikli 15 kanalsa yüksek izlenme oranlarıyla yayın yapmaktadır. 

Kaç kişi çalışıyor? Çalışanlarda hangi özellikler aranıyor? 

Şu anda Ürdün medya şehrinde yaklaşık 130 mühendis, teknisyen ve yönetici çalışmaktadır. Aynı zamanda içindeki şirketlerinde yaklaşık 400  mühendis, teknisyen ve yönetici çalışmaktadır. Genel olarak çalışanları azimli, ahlaklı ve sürekli teknolojiye aşina olmaktadır.Misyonu nedir?

Dünyanın dört bir yanında TV yayınları, en son üretim hizmetlerini sunarak hem de rekabetçi fiyatlarla bu bölgedeki medya faaliyetlerinin öncüsü olmaktadır.

Fotoğraflar, Ürdün Medya Şehri web sitesinden alınmıştır. 

Bu haber 1070 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum