"Dijital Dini Yayıncılık" toplantısı başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Basın Yayın Birliği ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliğinin İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’de Dinî Yayıncılık Ortak Toplantısı” başladı.  

"Dijital Dini Yayıncılık" toplantısı başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Basın Yayın Birliği ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliğinin İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’de Dinî Yayıncılık Ortak Toplantısı” başladı.  

28 Mayıs 2015 - 12:21

“Dijital Dinî Yayıncılık” temasıyla düzenlenen toplantının açılışında Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, günümüzde her alanda olduğu gibi dinî yayın alanında da dijitalleşmenin yaşandığını söyledi. Dijitalleşme sürecinin, dinî temalı yayınların üzerindeki etkisini anlatan Salman şöyle konuştu:   

"Dijitalleşme sürecinde dinî yayıncılığın nasıl tavır alacağı en önemli  sorulardan bir tanesidir”

  "Yayın dünyası içinde, halen sınırlarını belirlemeye çalışan dini yayıncılığın bu dönüşüm süreci karşısında nasıl bir tavır alacağı, belki de cevabını bulmamız gereken en önemli sorulardan biridir. Mevcut gidişata baktığımızda dini yayıncılığın da bu dönüşümün cazibesine kapıldığını söyleyebiliriz. Dini yayıncılığın giderek daha az kaynak metinler üretmesi, medeniyetimizin ve kültürümüzün yeniden ihyasına zemin hazırlayacak kalıcı eserlerin yeterince vücuda getirilememesi ve giderek yüzeyselleşmesi bu sürecin göstergeleridir."   

“Dinî yayıncılık da popüler kültürün etkisinde kaldı”  

"Bir özeleştiri yapmak gerekirse, bugün dini yayıncılık da tüketim dönüşümünün ve popüler kültürün etkisinde kalmış, neredeyse kendi popüler kültürünü üretir hale gelmiştir. Bu durum, kendini televizyon programlarında, matbu ve dijital yayınlarda gittikçe daha belirgin bir şekilde hissettirmektedir. “Bugün, yayın dünyasındaki hızlı gelişime ve dinamik sürece nasıl entegre olmalıyız?” gibi bir soruyu sormadan önce, bu sürecin neye karşılık geldiğini iyi tespit etmeliyiz. Sonra da bu sürecin neresinde ve nasıl durmamız gerektiğine karar vermeliyiz. Aksi takdirde belirli trendlerin arkasından sürüklenme gibi bir hata ile karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır."   

“İslam’ın temel kaynaklarına uygunluğuna bakmaksızın internetten bilgi paylaşılması, yanlış dini anlayışların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır”   "

Yayın dünyası artık o kadar çabuk ihtiyaç ve trendler üretiyor ki, bunların arka planını, felsefesini ve dini yayıncılık bağlamında pedagojisini üretmeye ve sağlıklı bir bilgi olup olmadığını denetlemeye fırsat bulamadan kendimizi bu bilginin içinde buluyoruz. Öyle ki, kendi imkanlarıyla web sitesi kurabilen pek çok kişi, doğruluğuna ve İslam’ın temel kaynaklarına uygunluğuna bakmaksızın ulaştığı/elde ettiği bilgiyi kolayca erişime sunabilmekte ve sanal ortamda paylaşımlarda bulunabilmektedir. Bu durum ciddi bir bilgi kirliliğine, zihin karışıklığına ve pek çok yanlış dini anlayışın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir."   İki gün boyunca sürecek toplantıda, dijital dinî yayıncılık farklı boyutlarıyla ele alınacak. Dijital dinî yayıncılığın günümüzdeki koşulları, hukukî boyutları, dijital yayınların üretim ve halka sunumu gibi pek çok konu değerlendirilecek.   

Toplantıya ayrıca Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün,  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Alparslan Durmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve yayınevi temsilcileri katıldı. 

Bu haber 3544 defa okunmuştur.