Dijitalleşme ve Dini Musiki Özel Dosyası (8)

Genç müzisyen Mustafa İspir, "Dijitalleşme ve Dini Musiki" konusunda islamvemedya.com'un sorularını cevapladı

Dijitalleşme ve Dini Musiki Özel Dosyası (8)

Genç müzisyen Mustafa İspir, "Dijitalleşme ve Dini Musiki" konusunda islamvemedya.com'un sorularını cevapladı

Dijitalleşme ve Dini Musiki Özel Dosyası (8)
12 Kasım 2021 - 10:18

Mustafa İspir. 1992 doğumlu. Profesyonel müziğe 2018 yılında çıkarmış olduğu ilk solo albümüyle adım attı. Youtube, Spotify ve iTunes Müzik gibi platformlarda ezgilerini yayınlıyor.

İslamvemedya.com:  Sizce dini musikiye neden ihtiyacımız var?

Mustafa İspir: Günümüzde insanlar sosyal aktiviteler dahilinde müzik dinliyor. İnsanlar bu sosyal aktiviteyi yerine getirirken bizler de dinimizin belli başlı kavramlarını, dinimizin bize yüklediği sorumluluklar neticesinde dert edindiğimiz meseleleri, güzellikleri insanlara aktarmak niyetindeyiz. Çünkü uhrevi ve manevi bütünlüğüyle dini musiki daha derin bir manaya sahip olan müzik türü olarak insanlara tesir edebiliyor, sükunet ve huzur sağlayabiliyor. Bu yönüyle dini musikiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

İslamvemedya.com:  Dini musiki icra eden genç müzisyenler dijital mecralarda ne kadar aktif olmalı?

Mustafa İspir: Basım, yayım ve yayın işleri günümüzde; eskisinden çok farklı bir mecraya evirildi. Eskiden yayınevleri etrafında toplanmış edebiyat grupları varken, bugün ise pek çok yazar sosyal medya üzerinden kendine ifade alanı buluyor. Keza dini musikinin kudretli yıllarında kasetler büyük bir iştahla kaydediliyor, özel zamanlarda teybin başında heyecan ile dinleniyordu. Bugünse dini musikiye sadece birkaç parmak hareketiyle ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla dijital mecralar, genç müzisyenlerin sahası. Geçmişte büyüklerimizin teyp ile yaptığını, teyp ile oluşturduğu duyguyu; bugün bizim teknolojinin getirdiği yeniliklerle en güzelini yapıp sunmamız gerekiyor. Bu anlamda bizlerin dijital mecralarda aktif olmak, kaliteli eserler çıkarmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bizim geçmişimiz heyecan ve maneviyat dolu. Biz genç müzisyenler bu heyecan ve maneviyattan aldığımız güçle büyüklerimiz gibi titiz çalışarak kaliteli eserlerle dijital mecralarda yerimizi alıyoruz.

İslamvemedya.com:  Genç müzisyenler neler yapıyor? Neler yapmalı?

Mustafa İspir: Genç müzisyenlerin, geçmişte bu yolda ciddi emek sarf eden büyüklerimizden destek görmeleri onları fevkalade motive edecektir. Bu bayrağı ileri taşıyabilmek için büyüklerimizin, genç müzisyenlere yol göstermesi gerekiyor. Elbette genç müzisyenler de bu destekle daha fazla çalışmalı ve yeni kuşaklara yön verecek kaliteli eserlere imza atmalıdır.

İslamvemedya.com:  Dijitaldeki izlenme oranlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa İspir: Dünya geneli olmak üzere 87 dijital platformda bulunuyorum. Bu platformların başında YouTube, Spotify, iTunes, Deezer gibi sosyal mecralar geliyor. Buralarda daha çok dinlenip takip ediliyoruz. Fakat bu mecralardaki izlenme, dinlenilme, takip edilme oranı elbette beklenenin altında. Eserlerimizi daha fazla kitleye ulaştırabilmek için, dinleyici kitlemizin bizden beklentisi dahilinde fakat çizgimizi de bozmadan yeni eserler üreterek elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

İslamvemedya.com:  Dinleyicileriniz ne tür taleplerde bulunuyor? Hangi tür mecralarda bulunmanızı istiyorlar?

Mustafa İspir: Dinleyici bizden, daha derinlikli eserler üreterek, albümler ve tekli (single) eserler çıkartarak bu mecralarda daha çok bulunmamızı istiyor. Amacımız yeni nesle eserlerimizle yön verebilmek. Günümüzde teknoloji gelişti. Eserler, albümler sosyal mecralar aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaştırılıyor. Dinleyici de bu sebeple bütün sosyal mecralarda bulunmamızı istiyor.

İslamvemedya.com:  Ezgiler geçmişte önemli motivasyonlar sağlıyordu, harekete geçiriyordu? Siz bu etkiyi halen hissediyor musunuz?

Mustafa İspir: O dönemin ezgi ve marşlarını tabiki özlüyoruz. Üretilen her bir eserde bir mana ve heyecan vardı. Tabiki bizlerde o yolun izinde eserler üretmekteyiz. Bizim bir derdimiz, bir davamız var ve bunları ezgi yoluyla insanlara seslendirmeye devam ediyoruz.
 

Bu haber 1103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum