Sosyal Medyadaki Dini İçerikler Vatandaşları Nasıl Etkiliyor?

Türkiye Endeksi 2022 Şubat raporu yayınlandı.

Sosyal Medyadaki Dini İçerikler Vatandaşları Nasıl Etkiliyor?

Türkiye Endeksi 2022 Şubat raporu yayınlandı.

Sosyal Medyadaki Dini İçerikler Vatandaşları Nasıl Etkiliyor?
11 Mart 2022 - 21:51

Adamor Toplum Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye Endeksi Gündem Araştırmasının son sayısı (2022 Şubat) yayımlandı. Araştırmada vatandaşların sosyal medyada dini içeriklerle karşılaşma oranı % 91,5 olarak belirlendi.

Araştırma, Türkiye’nin 18 yaş üstü yetişkin nüfusunu temsil edecek örneklemin Türkiye’nin iç ve dış politikasına, ekonomiye, yaşam kalitesine ilişkin görüşleri ve siyasi tercihlerini belirlemek amacıyla tasarlanarak uygulandı.  Saha çalışması 17 - 23 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen araştırma, bu bakımdan Türkiye gündemine ilişkin vatandaşların güncel görüşlerini yansıtıyor.

Araştırmadaki veriler 26 ilde 1607 kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) görüşmeyle toplandı. 6 bölümden oluşan anket formunda vatandaşlara 3’ü açık ve 68’i kapalı uçlu olmak üzere toplam 71 soru yöneltildi.

Uzun süredir yayımlanan Türkiye Endeksi’nde ilk defa vatandaşların sosyal medyadaki dini içeriklere yönelik tepkileri de ele alındı. Buna göre, sosyal medyada vatandaşların dini içeriklerle karşılaşma oranı sıklığı değişmekle birlikte % 91,5 olarak belirlendi.

Araştırmada yer alan bulgulardan bazıları şöyle:

Araştırmada ayrıca siyasi tercihlere ve siyasi kimliğe göre dini içerikli paylaşımlara yönelik tepkilerin karşılaştırılması da bulunuyor.

“Türkiye Endeksi” Nedir?

Endeks, Türkiye evreni hakkında genelleme yapmayı mümkün kılacak ve ele aldığı kütleyi anlaşılır kılacak veri setini NUTS 2 (İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması-2) üzerinden hesaplayarak 26 ilde 1600 ile 2000 denek arasında bir örneklemle çalışmaktadır. Araştırma etiğinin bütün ayrıntılarına uygun bir şekilde hazırlanan Türkiye Endeksi toplumsal katman ve tabakaların düşüncelerini objektif bilgi harmanı mantığı ile ortaya koymaktadır.

Toplumu ve siyaseti anlama kılavuzu niteliği taşıyan Türkiye Endeksi Gündem Araştırması’nın bütünü sadece aboneler tarafından elde edilmektedir. Araştırma raporunun en fazla beş maddesi ADAMOR tarafından kamuoyuyla paylaşılmakta, geri kalan bütün maddelerin analizi sadece abonelere özel olarak servis edilmektedir. Rapor her ayın ilk haftası abonelere ulaştırılarak gündemin doğru ve objektif anlaşılmasına hizmet etmektedir. Türkiye Endeksi’ne abone olan kurumlar, başta siyaset ve ekonomi olmak üzere toplumun düşünce katmanlarına her ay bir yeniden bakma ve orada yaşanan değişimleri gözlemleme şansına kavuşmaktadır.

Araştırmaya ulaşmak ve abonelik işlemi yapmak için lütfen tıklayınız.
 

Bu haber 989 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum