Dini programlarla ilgili dikkat çeken sonuç

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması"nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Dini programlarla ilgili dikkat çeken sonuç

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, "Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması"nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Dini programlarla ilgili dikkat çeken sonuç
22 Aralık 2018 - 08:03

 

RTÜK’ten dini programlarla ilgili dikkat çeken sonuç

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanan “Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması (2018)”, dinî programlar hakkında dikkat çeken sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya göre dini programların izlenme durumu, kişilerin izlemeyi en çok tercih ettiği program türleri arasında aylık ortalama 9.5 gün olarak belirlendi.

Buna göre, dini programların izlenme düzeyi, haberler, yerli diziler, spor, kuşak, açık oturum/tartışma, kültür, yarışma, müzik/eğlence/klip programlarının gerisinde kaldı.

 

RTÜK’ün farklı yıllarda yaptığı kamuoyu araştırmaları dinî programların izlenme durumunun yıllara göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor. 2006 yılında ilk yapılan araştırmada dini programların izlenme düzeyi ortaya konulmuştu. Araştırmaya katılan kişilere 23 program türünü içeren bir liste verilmiş ve sonuç olarak dini programlarını “izliyorum” diyenlerin oranı % 40, 5; “ara sıra izliyorum” diyenlerin oranı % 20,1 iken “izlemiyorum” diyenlerin oranı % 39,4 olarak belirlenmişti. Dini programlar, 2006 yılında yapılan araştırmaya göre diğer program türleri içinde 6. sırada yer almıştı.

 

Yeni medya, televizyona ilgiyi etkiledi

RTÜK’ün farklı yıllarda gerçekleştirdiği “Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması” verilerine göre günlük ortalama verilerine göre, televizyon izleme sürelerinde belirgin bir azalma görüldü. 2006 yılında ortalama 5 saat 8 dakika olan televizyon izleme süresi, yıllar içinde düşüş göstererek 2018 yılında 3 saat 34 dakikaya düştü. Bu durum, RTÜK tarafından “Gözlemlenen bu azalmada teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren yeni medya araçlarının etkisi olduğu düşünülmektedir” şeklinde yorumlandı.

 

 

Türkiye, dünya genelinde kaçıncı sırada?

RTÜK’ün yayınladığı raporda, dünyanın farklı ülkelerindeki televizyon izleme süreleri de aktarıldı. Buna göre; en fazla televizyon izleyen ülkelerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya ve Japonya iken, en az televizyon izleyen ülkelerin İsveç ve Çin olduğu bilgisi verildi. Raporda 2018 yılında Türkiye’de günlük ortalama televizyon izleme süresinin (3 saat 34 dakika) Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Hindistan ülkelerine yakın olduğu bildirildi.

Bu haber 1697 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum