Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan kısa filmler hakkında açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle hazırlanan kısa filmlerle ilgili açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan kısa filmler hakkında açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle hazırlanan kısa filmlerle ilgili açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan kısa filmler hakkında açıklama
14 Kasım 2019 - 12:54

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mevlid-i Nebi haftası nedeniyle 8-15 Kasım tarihleri arasında Hz. Peygamber (sas)’in doğumunu çeşitli etkinliklerle toplumun gündemine taşıdı.

Camilerde yapılan vaaz ve irşat faaliyetleri yanında Diyanet, yayın faaliyetleriyle de önemli mesajlar verdi. Bu faaliyetler arasında kısa filmler de yer aldı.

Kitle iletişim araçlarının aile değerlerini nasıl etkilediğini içeren bir dakikalık filmler, kısa sürede etkisini gösterdi. Ancak, kısa filmlere yönelik eleştiriler de yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu eleştirilere yönelik açıklamasını Adıyaman’da gerçekleştirdi.“Farkındalık uyandırmak için bir kısa film yaptık, tahammül edemeyenler oldu”

Adıyaman’da “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, aile içi iletişimde farkındalık uyandırmak için yaptıkları kısa filme değinerek, “Medeniyetimizde eşler birbirine hizmet etmeyecek mi? Kadın, kocasına bir çay, bir kek getirmiş buna tahammül edemiyorlar” dedi.

Başkanlık tarafından hazırlanan kısa filmlerle ilgili Başkan Erbaş şunları söyledi: 

“(Bir kısa filmde) Bir hanım kardeşimiz eşine bir çay getiriyor ve onun kendisiyle ilgilenmediğinden yakınıyor.  Farkındalık uyandırmak için, eşler birbirine daha sıcak davransınlar, daha yakın olsunlar, aile olsunlar, aile olduklarını göstersinler diye böyle bir kısa film yaptık. Bir dakika bile değil. Buna bile tahammül edemeyen kesimler var. Meclise önerge veriyor. 'Böyle bir şey olur mu' diye. Böyle bir şey niye olmasın. Bizim geleneğimiz ve medeniyetimizde eşler birbirine hizmet etmeyecek mi? Kadın, kocasına bir çay getirmiş, bir kek getirmiş buna tahammül edemiyorlar, getirmeyecekmiş efendim. Böyle bir şey olur mu? Bizim medeniyetimizde kadın görevini yapacak, erkek görevini yapacak. Dolayısıyla aile bağları işte bu şekilde yok edilmeye çalışılıyor. Bizim bu anlayışımızın dışında olan kesimler sürekli bir şeyler pompalamaya çalışıyor, bağlarımızı zayıflatmaya çalışıyor, kötülükleri artırmaya çalışıyor. Bu açıdan ne olur çocuklarımıza sahip çıkalım.”“Medyadaki özensiz yayınlar, aileyi tahrip etmektedir”

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle 6 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında, bazı medya içeriklerinin aile değerlerine verdiği zarara temas ederek, medyayı sorumlu davranmaya davet etmişti.  Ailelerde yaşanan olumsuzluklarda medyanın işlevine dikkat çeken Başkan Erbaş, şu uyarılarda bulundu:

“Aile değerlerimize uygun, ailemizi korumaya ve güçlendirmeye yönelik yayınlar yapması medyanın en büyük ve başta gelen sorumluluğudur. Medyamızdan bunu bekliyoruz. Esasen, dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin değerlerini yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez. Fakat bugün aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sorunların yaygınlaşmasında maalesef medyadaki özensiz yayınların önemli bir etkisinin olduğu açıktır. Bunun için hep birlikte medyamız, yazılı, görsel her alanda çok daha dikkatli olmalıyız. Çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, milletimiz için buna ihtiyacımız var. Zira olumsuzlukları sıradanlaştıran, mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayri meşru ilişkileri özendiren, sadakati önemsizleştiren, sorumluluk duygusunu hiçe sayan yayınlar aileyi tahrip etmektedir.”

İslam medeniyetindeki köklü aile yapısına işaret eden Başkan Erbaş, “Medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz aile ahlakı ve değerlerini yozlaştıran ve yıpratan her türlü söylem, tavır ve politika nesillerimize ve geleceğimize en büyük kötülüğü yapmaktadır” dedi."Diyanet TV ve Diyanet Radyomuz aile ekseninde din ve maneviyat eğitimine yönelik programlar yayınlıyor"

İstanbul. 8 Kasım 2019 Cuma, Başkan Erbaş, İstanbul’da gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında da kadına ve aileye yönelik yayınları Diyanet İşleri Başkanlığı olarak önemsediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

 “Bu çerçevede okurlarımıza aile bilinci aşılamak ve aile sorunlarına dini referanslardan beslenen çözümler üretmek üzere son iki yıl içinde toplam 26 ayrı eser yayınlayarak milletimizin istifadesine sunduk. 2019 yılı Ocak ayından itibaren müstakil olarak bir Aile Dergisi yayınlamaya başladık. Diyanet Televizyonumuz ve Diyanet Radyomuz aile ekseninde din ve maneviyat eğitimine, kültür ve kimlik inşasına yer veren çok sayıda programa ev sahipliği yapmaktadır. Diyebiliriz ki, Diyanet Televizyonumuz bütün yayınlarıyla tam anlamıyla bir aile televizyonudur. Bütün kardeşlerimden frekanslarını Diyanet TV’ye ayarlamalarını özellikle istirham ediyorum.”Kısa filmler hakkında dezenformasyona dikkat

Son günlerde Diyanet’in yayınladığı kısa filmler hakkında, asılsız iddialar dile getirildi. Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama yapılarak "Başkanlığımıza yönelik yürütülen bu yanlış ve olumsuz bilgilendirmeye itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada şunlara temas edildi:

İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumumuzun her kesimini sahih dini bilgiyle buluşturma ve kuşatıcı bir din hizmeti sunma gayreti içindedir. Din hizmetlerinde kuşatıcılık, sosyal sorunlara dinimizin temel kaynaklarından beslenen insani ve ahlaki çözümler üretmeyi de zorunlu kılmaktadır.

Bu bağlamda, Başkanlığımız tarafından 2019 yılı  Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir. Bu temanın belirlenmesindeki amaç, ailenin değeri, korunması ve güçlendirilmesi hususunda ortak bilinç oluşturmak ve aileyi ayakta tutan dini, ahlaki ve manevi değerlerimizi gündeme taşımaktır. Hafta vesilesiyle düzenlenen etkinliklerin gayesi, Peygamberimizin aileye yönelik eşsiz örnekliğini anlamak ve anlatmak, onun aileye dair tavsiyelerini insanlıkla buluşturmak, aileyi hedef alan ya da aile içinde yaşanan sorunlara nebevi referanslarla çözüm üretmektir.

Başkanlığımız Mevlid-i Nebi Haftasını tüm il ve ilçelerimizde vaaz ve hutbeler başta olmak üzere radyo-televizyon programları, kitap ve dergi yayınları, konferans, panel, sempozyum, bilgi yarışması ve sanat sergileri gibi etkinlikler vasıtasıyla canlı bir biçimde idrak etmektedir. Başkanlığımızın huzurlu bir toplum için  ailelerimizi bilinçlendirmeye, desteklemeye ve güçlendirmeye yönelik gayretleri artarak devam edecektir. 

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasında yürütülen kampanya için hazırlanmış olan dört ayrı kısa film, internet bağımlılığının aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkisine odaklanmıştır. Teknoloji bağımlılığının çoğu zaman ailede sağlıklı bir iletişime engel olduğuna, kadının ilgi ve emeğini görmezden gelme ya da çocuğun sevgi ve şefkat ihtiyacını fark edememe gibi olumsuz sonuçlar doğurduğuna dikkat çekmiştir. Kısa filmler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, konseptin ailede bütün bireyleri hassasiyete ve nezakete davet ettiği görülecektir.

Diğer yandan, bazı gazeteler, internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında, Mevlid-i Nebi Haftası kampanya filmleri için ödenen hizmet alım bedeli konusunda gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlara yer verilmesi üzücüdür. Zira söz konusu haberlerde zikredilen rakamlar, sadece kısa filmlerin değil, Mevlid-i Nebi Haftasına dair konsept üretimi, görsel tasarımlar, afiş, bilboard ve davetiyeler, uzun sinevizyon filmi ve basın lansmanı olmak üzere hizmet alımının tamamı için belirlenen bedeldir. Dolayısıyla Başkanlığımıza yönelik bu iddiaların, yeterince araştırma yapma ya da Başkanlığımızdan bilgi alma gibi bir gayret gösterilmeksizin ortaya atılan, iyi niyetten yoksun ve maksatlı yayınlar olduğu açıktır. Başkanlığımıza yönelik yürütülen bu yanlış ve olumsuz bilgilendirmeye itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu haber 1559 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum