Gazetelerin "İmam Hatiplere Bakış"ı Hâlâ Sorunlu

İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), günlük gazetelerin İmam Hatiplere bakışını araştırdı.

Gazetelerin "İmam Hatiplere Bakış"ı Hâlâ Sorunlu

İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), günlük gazetelerin İmam Hatiplere bakışını araştırdı.

Gazetelerin
27 Mart 2019 - 14:26

1951 yılında açılan ve o tarihten bugüne gündemden düşmeyen, zaman zaman yoğun tartışma ve engellemelere konu olan İmam Hatip Liseleri haberlere konu olmaya devam ediyor.“Türk basınının imam hatip okulları gerçeğini nasıl anladığını ve nasıl anlattığını kamuoyuna göstermek ve imam hatip okulları çerçevesinde basın-haber-okuyucu üçgeninde gerçeğin olduğu gibi anlaşılmasını sağlamak ve basının objektifliği konusunda imam hatip okullarına yaklaşımını ortaya koymak amacıyla” ÖNDER tarafından bu yıl ikinci kez hazırlanan rapor, Türkiye’de yayınlanan günlük ulusal gazetelerin imam hatiplere bakışını gözler önüne serdi.

Araştırmada Akşam, Aydınlık, Birgün, Diriliş Postası, Cumhuriyet, Dünya, Güneş, Evrensel, Habertürk, Hürriyet, Karar, Milat, Milli Gazete, Milliyet, Ortadoğu, Posta, Sabah, Şok, Sözcü, Star, Takvim, Türkiye, Yeni Çağ, Vatan, Yeni Akit, Yeni Asya, Yeni Mesaj, Yeni Şafak, Yurt gazetelerinde 2018 yılında yer alan tüm haberler ele alındı.Buna göre söz konusu gazetelerde yıl boyunca toplam 45 bin 291 haber yer aldı. Bu haberlerin 4 bin 714’ü imam hatip liseleri ile ilgili oldu.

Raporda, medyanın imam hatip okulları konusunda sahip olduğu olumsuz bakış açısının ve kullanılan ayrımcı dilin 2017 yılına göre azaldığına dikkat çekildi.

Araştırma sonucunda gazetelerde imam hatip kavramı çerçevesinde 608 olumlu (yüzde 55), 493 olumsuz (yüzde 45) haber yapıldığı tespit edildi.

Olumsuz üslup ve bakış açısının olumluya doğru yönelmesinde ÖNDER’in de katkısıyla imam hatip okullarındaki eğitim ve öğretim kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların, sosyal sorumluluk faaliyetlerinin, ulusal ve uluslararası başarıların artması ve bunları ön plana çıkaran haberlerin medyaya servis edilmesinin etkisi olduğu değerlendirilmesi yapıldı.

Olumsuz haberlerin devamının da imam hatiplerde nasıl bir eğitim verildiğinin, öğrencilerin hangi öğretim süreçlerinden geçtiğinin bilinmemesine, anlatılmamasına bağlandı. Raporda, medyadaki eğitim uzmanı gazeteci, muhabir ve yazar eksikliğine de dikkat çekildi.

İmam hatiplerle ilgili en çok haber yapan gazete 133 ( yüzde 16,4) haberle Birgün gazetesi olurken bunu sırasıyla 128 (15,8) haberle Yeni Akit, 124 (15,3) haberle Cumhuriyet, 67 (8,3) haberle Evrensel, 66 (8,1) haberle Milat, 66 (8,1) haberle Yeni Şafak, 64 (7,9) haberle Star, 62 (7,6) haberle Sözcü, 55 (6,8) haberle Diriliş Postası, 46 (5,7) haberle de Aydınlık gazetesi takip etti.

İmam hatiplerle ilgili en çok olumlu haber yapan gazete de Yeni Akit olurken bunu sırasıyla Milat, Yeni Şafak, Star, Diriliş Postası, Milli Gazete, Yeni Asya, Sabah, Türkiye, Akşam, Hürriyet, Milliyet, Karar, Habertürk takip etti.En çok olumsuz habere Birgün gazetesi yer verirken bunu sırasıyla Cumhuriyet, Evrensel, Sözcü, Aydınlık, Yeniçağ, Milliyet ve Yeni Mesaj gazeteleri takip etti.2018 yılı rakamlarına göre, Türkiye genelinde 3 bin 601 imam hatip ortaokulu ve 1606 imam hatip lisesi bulunuyor. Toplam sayısı 5 bin 207 olan imam hatip okullarında öğrenim gören öğrenci sayısı ise 1 milyon 391 bin 552.

Bu haber 1597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum