İslam Dünyasında Medya (Pakistan)

 

İslam Dünyasında Medya (Pakistan)

 

İslam Dünyasında Medya (Pakistan)
13 Mart 2019 - 21:47

Pakistan… İslam dünyasındaki en büyük devletlerden biri…

210 milyona yakın nüfusu, İslamî sembollerin güçlü varlığı, kültür ve medeniyet değerleriyle Pakistan, İslam dünyasındaki yerini koruyor.

Bu semboller içinde kuşkusuz Pakistan Bayrağı ve Devlet Armasının ayrı bir yeri bulunuyor.  Bayraktaki koyu yeşil renkler sırasıyla halk arasındaki azınlıkları ve Müslüman çoğunluğu; beyaz hilal ilerleme ve gelişimi, beş köşeli yıldız ise bilgiyi temsil ediyor. Devlet armasındaki hilal ve yıldız İslam’ı; “inanç”, “birlik” ve “disiplin” yazılarıysa Pakistan’ın kurucu devlet başkanı Dr. Muhammed Ali Cinnah’ın felsefesini anlatıyor.

796 bin 96 kilometrekarelik yüzölçümünde Pakistan nüfusunun % 95’ini Müslümanlar, % 5’ini ise Hıristiyan, Hindu, Sihler ve diğerleri oluşturuyor.

İslam tarih ve medeniyetindeki öneminin yanı sıra Pakistan, medya ve iletişim altyapısıyla güçlü bir ülke…*

Pakistan Medyasının Genel Fotoğrafı

2002 yılından sonra izlenen liberal politikalar nedeniyle Pakistan’da adeta “medya patlaması” yaşandı. Günümüzde 91 lisanslı uydu televizyonu, 4 bin 110 lisanslı kablo TV operatörü, 24 TV Kanalı, 219 FM radyo kanalı yayın yapıyor. Ayrıca 2 IPTV ve 5 adet mobil TV lisansı bulunuyor.  

Pakistan’da yazılı basın da oldukça etkin. 1293 günlük gazete,  444 haftalık, 57 iki haftalık ve 409 aylık dergi yayınlanıyor.

İletişim teknolojileri

Pakistan’da  

Mobil Kullanıcı sayısı 148 milyon.

3G/4G kullanıcısı 52 milyon.

Sabit internet hat kullanıcısı 3 milyon.

20 milyon internet kullanıcısı ile 54 milyon geniş bant internet hizmetleri kullanıcısı bulunuyor.

Ülkenin % 94’üne telekomünikasyon hizmetleri ulaşıyor.

*Bu metinde yer alan bilgiler, Pakistan Büyükelçiliği tarafından hazırlanan “Pakistan’ı Tanıyalım” adlı  kitapçıktan derlenmiştir.

Bu haber 537 defa okunmuştur.