"İslamcı Dergiler Projesi" devam ediyor

2014 yılında İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından başlatılan İslamcı Dergiler Projesinin 3. aşaması başladı. Projeyle İslamcı düşüncenin tarihi, araştırmacılara ve ilgililere sunuluyor.  

"İslamcı Dergiler Projesi" devam ediyor

2014 yılında İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından başlatılan İslamcı Dergiler Projesinin 3. aşaması başladı. Projeyle İslamcı düşüncenin tarihi, araştırmacılara ve ilgililere sunuluyor.  

27 Ekim 2017 - 07:48

2014-2017 yılları arasında hazırlanan projenin ilk iki aşamasından 1908-1980 arası dönemde yayımlanmış İslamcı dergiler incelenmiş ve toplamda 102 dergi kataloglanıp dijitalleştirilerek araştırmacıların istifadesine sunulmuştu. İLEM, projenin 3. aşamanın da başladığını duyurdu.    

20 binden fazla dergi ele alınacak

Bu aşamada 1980-2010 yılları arasında yayımlanmış 500’ü aşkın dergi ve 20.000 sayı ele alınacak. Bu dergiler arasında Yörünge, Ay Vakti, Haksöz, Dergâh, Kadın ve Aile, Gerçek Hayat, İktibas, Anlayış, Altınoluk, Semerkand, Sur, Umran, Yedi İklim, Yönelişler, Yürüyüş, Zafer, Bilgi ve Hikmet, Dünya ve İslam, Yeryüzü ve Selam gibi yayımlar yer alıyor.  

2018'de tamamlanacak

2018 yılının Aralık ayına kadar projenin tamamlanması hedefleniyor. Projenin bu aşamasında kataloglama ve dijitalleştirme süreci biten dergiler projenin tamamen nihayete ermesi beklenmeden idp.org.tr adresinden araştırmacıların istifadesine sunulacak.   

“Sözlü Tarih” çalışması hazırlanıyor Proje kapsamında ayrıca “Sözlü Tarih” çalışması yapılıyor. İslamcı neşriyatta fikirleriyle, yazılarıyla ve çalışmalarıyla yer almış kişilerle gerçekleştirilen video röportajlar ile yazılı kültüre ek olarak tanıklarla İslamcı düşüncenin serencamına ışık tutulmaya çalışılacak. Bu videolardan oluşan bir belgesel de hazırlanacak.  

İslamcı Dergiler kütüphanesi… 3. aşama ile birlikte ağırlıklı olarak dergilerin basılı nüshalarından oluşan bir kütüphanenin kurulması çalışmaları devam ediyor. 15 bin civarında derginin olduğu kütüphanede 40 bin sayı dergiye ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca İslamcı düşüncenin temel eserleri ile önemli hatıratlarının da bu kütüphaneye kazandırılması amaçlanıyor.  

İslamcılık Araştırma Merkezi’nin temelleri atılıyor

İLEM, İslamcılık alanında çalışan, bu meseleyi kendisine dert edinmiş herkesi proje kütüphanesini zenginleştirmek adına katkı sunmaya davet ediyor. Kurulacak kütüphane ile İslamcılık Araştırmaları Merkezi’nin de temelleri atılmış atılıyor.   

Bu haber 2501 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum