İslamcı Dergiler Projesi devam ediyor

İslamcı Dergiler Projesi devam ediyor

İslamcı Dergiler Projesi devam ediyor
30 Temmuz 2015 - 15:48

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından hazırlanan İslamcı Dergiler Projesi tüm hızıyla devam ediyor.    Türkiye’de İslamcılık düşüncesi başından beri üzerine çokça yazılan ve farklı yönleriyle konuşulan bir konu olmasına rağmen bu düşüncenin üretildiği, tartışıldığı ve bir anlamda kayıt altına alındığı yayınların yeterince ele alınmadığı biliniyor.   

Özellikle İslamcı düşüncenin üretildiği zemin olarak önemli bir işleve sahip olan dergiler, yapılan çalışmaların en zayıf halkalarından birini oluşturuyor.  

Bu alandaki ilmi eksikliğin farkına varan İLEM, 2013 yılında Vahdettin Işık koordinatörlüğünde başlattığı “Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi” başlıklı atölyeyi kısa süre içerisinde kapsamlı bir projeye çevirerek bu alanda bir ilke imza attı ve “İslamcı Dergiler Projesi”ni hayata geçirdi.    

Son yüzyılda Türkiye’de oluşan İslamcı fikriyatın serencamını dergiler üzerinden ele almayı hedefleyen projede, çalışmaların 1908-1960, 1960-1980, 1980-2000 ve 2000 sonrası olarak dört ayrı dönem altında sürdürülmesi planlandı.  

4000 sayfa dergi içeriği kataloglandı  

Proje süresince bugüne kadar 4000 sayfa dergi içeriği kataloglandı. Kataloglama süreci sonucunda elde edilen veriler, bu alanda çalışma yapan araştırmacıların birinci elden kaynaklara ulaşmasını sağlamak amacıyla, bir web sitesi vasıtasıyla kullanıma açılacak.   

Ayrıca devlet kütüphanelerinden, özel kütüphanelerden ve şahsa ait koleksiyonlardan edinilen dergiler, özel protokoller dahilinde dijitalleştiriliyor. Dijitalleştirme sürecinde, dergiler tasnif edilerek işlenebilir versiyonda muhafaza ediliyor. Proje neticesinde döneme ait İslami dergiler tekrardan rahat ve kolay erişilebilir bir duruma gelmesi amaçlanıyor.  

100 yıllık süreçteki İslami dergilere rahatlıkla ulaşılabilecek  

Dijitalleştirme süreci profesyonel bir ekip tarafından bu işe özel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Projenin 2014 yılındaki ilk aşamasında 1960-1980 arasında çıkan 50 kadar dergi dijitalleştirildi ve bugüne kadar, proje süresince 20 bin sayfadan fazla dergi dijital ortama aktarıldı. Projenin neticesinde 100 yıllık bir süreç içindeki İslami dergiler rahat ve kolay erişilebilir bir duruma gelecek.   

İslamcı Dergiler kitabı yayınlanacak  

Proje neticesinde her bir dönemle ilgili birer derleme kitap hazırlanması planlanıyordu. Kitap kısa süre içinde raflarda yerini alacak.  İncelenen dergilerden elde edilen görsel malzemelerle zenginleştirilecek kitapların İslamcılık incelemelerinde önemli bir dönüm noktası teşkil edeceği ön görülüyor.  

Bu haber 3816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum