Medya vaizliğine sınırlama

Mısır'da televizyon programlarına katılan alimlere fetva kısıtlaması getirdi. 

Medya vaizliğine sınırlama

Mısır'da televizyon programlarına katılan alimlere fetva kısıtlaması getirdi. 

Medya vaizliğine sınırlama
07 Aralık 2017 - 11:20

Ülkedeki en üst dini kurum olan Dar el-İfta tarafından verilen karara göre ülkede yalnızca 50 kişi fetva verebilecek.  Söz konusu listede ise, selefi alimlerin olmaması dikkat çekti.  

Mısır'da son zamanlarda popüler hale gelen "tele-fetva" programlarına kısıtlama geldi. El-Ezher Üniversitesi'nin talebi doğrultasında alınan karara göre, fetva verme listesi 50 alimle sınırlandırıldı. Listede ise selefi bir alimin olmaması dikkatlerden kaçmadı.  

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, El-Ezher Üniversitesi Rektörü Şeyh Ahmet el-Tayyip, televizyonlarda verilen "dine uygun olmayan" veya sıra dışı fetvaların İslam'a ve şeriata zarar verdiğini söyledi. El-Tayyip, "Maalesef bazı kişiler hatalı fetvalarla İslam'ın gerçek öğretilerine zarar veriyor. Bu konuda yetkili olmayan kişiler televizyonlarda İslam'a aykırı garip fetvalar veriyor. Kadın ve erkeğin mirasta eşit hak sahibi olabileceğine dair fetva bunun bir örneği" ifadelerini kullandı.  

İzinsiz fetvaya hapis ve para cezası geliyor  

Şeyh Tayyip'in talebi üzerine parlamentoda bir yasa hazırlanıyor. Ancak sürecin uzun sürmesi nedeniyle Dar el-İfta'nın yasa hazırlanana kadar böyle bir geçici önlem aldığı belirtiliyor.   Ahram gazetesinin incelediği yasa tasarısına göre yeni yasa ile ülkede yalnızca El-Ezher, Dar el-İfta (Fetvalar Evi), İslam Araştırmaları Kompleksi ve Din Vakıfları Bakanlığı Fetva Departmanı'ndan kişilerin fetva verme yetkisi olacak. Camilerde verilen vaazlar fetva olarak nitelendirilemeyecek. İzinsiz fetva yayını yapanlar 6 yıla kadar hapis ve 5 bin Mısır pounduna (yaklaşık 1100 TL) kadar para cezasına çarptırılacak.    

Bu haber 923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum