Medyadaki Din İstismarına Yaptırım

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, İslam'a ait simge ve sembolleri istismar edenlere yaptırım uygulanacağını söyledi

Medyadaki Din İstismarına Yaptırım

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, İslam'a ait simge ve sembolleri istismar edenlere yaptırım uygulanacağını söyledi

Medyadaki Din İstismarına Yaptırım
18 Şubat 2018 - 13:23

Televizyon ve radyolarda, internet sitelerinde İslamî kavramlar istismar edilerek çeşitli ürünlerin pazarlanmasında kullanılıyordu. “Kâbe kokusu”, “Dua kitabı”, “Yanmayan kefen” gibi insanların dini duygularını istismar eden bu ürünlerin, medyada yer alması Müslümanlar nezdinde rahatsızlık uyandırıyordu.  

İslam’a ait simge veya sembollerin bu şekilde istismar edilmesine yönelik yaptırımlar uygulandığı en üst düzeyde dile getirildi.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanalları ve bazı radyo kanallarında vatandaşlarımızın dini duygularını istismar ederek ağrı kremi, dua kitabı, Kabe kokusu ve çörek otu kremi gibi ürünleri pazarlayan din istismarcıları hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanıyor" dedi.  

“Yüce dinimize zarar veriliyor”  

Bakan Tüfenkci, bu din istismarcıları hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığa bağlı Reklam Kurulu tarafından gerekli idari yaptırımların uygulandığını kaydetti Tüfenkci, bu ürünlerin özellikle cübbe, sarık gibi kıyafetler giyen dindar görünümlü kişiler tarafından pazarlandığına dikkati çekerek, "Bu kişiler hem tüketicilerimizin ekonomik çıkarlarına zarar vermekte, hem de tüketicilerimizin sağlıkları ile oynamaktadır. Daha da önemlisi bu kişiler temel ilkeleri dürüstlük ve doğruluk olan yüce dinimize ve milli kültürümüze de zarar vermektedir." diye konuştu.  

“Hiçbir şeye çözüm üretmeyen ürünlerine, kutsal değerlerimizj yüklüyorlar”  

Tüfenkci diğer yandan, teknolojiyi de iyi kullanan söz konusu tacirlerin, iletişim araçları sayesinde her aileye ulaştığını vurguladı. Bakan Tüfenkci şöyle devam etti:   “Bu kişiler esasen hiçbir şeye çözüm üretmeyen ürünlerine, kutsal değerlerimizi yüklüyor. Bazı kanalların sadece belli ürünleri pazarlayan ve bu pazarlamaları yaparken de din istismarı yapan kanallar haline dönüşmesi ülkemiz açısından ciddi bir sorundur."  

Bakan’dan önemli uyarı  

Bu tür kanalları, kapatılması için RTÜK'e de bildirdiklerini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:   “13 Şubat 2018'de yapılan son Reklam Kurulu toplantısında bu tür reklamlarla ilgili olan 3 dosya görüşülmüş ve ilgililer hakkında idari para cezası tesis edilmiştir. Vatandaşlarımızın bu tür istismarcılara karşı uyanık olmaları, bu tür yayınlara kesinlikle rağbet etmemeleri, herhangi bir sağlık problemi yaşamaları durumunda da doktorlara gitmelerini önemle tavsiye ediyoruz.”

Bu haber 1233 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum