Safsata habercilik

Safsata zehrine, savunma geliştirmek zorunlu.

Safsata habercilik

Safsata zehrine, savunma geliştirmek zorunlu.

Safsata habercilik
22 Ocak 2014 - 12:15

Hatice İslamoğlu Erdem, bugünkü yazısında “safsata” kavramına yer verdi. Milat gazetesi yazarı Erdem, “Bir değersizleştirme projesi, safsata” başlıklı yazısında safsatanın günümüz habercilik anlayışının vazgeçilmez bir unsuru haline geldiğini belirtti.  Erdem,  kişinin safsata “zehrine” karşı bir savunma geliştirmesi gerektiğini kaydederek  “Aksi takdirde kusurlu akıl yürütmenin mağduru olacaktır. Muhakemesini yanlış bir bilgi üzerine kuran bir kişinin varacağı sonuç, gelecek nesillere vahim eylemler olarak dönecektir.” ifadesini kullandı. 

Pasif iyiler, aktif kötülerin teşvikçisi

Yazısında, “haber yapmak” ile “haber vermek” arasındaki farklılığa işaret Erdem,  haber vermeyi tarafsızlıkla açıklarken, haber yapmayı bir değer veya değersizleştirme projesi olarak tanımladı.  Erdem, basın yoluyla sunulan bilgiye dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Son günlerde basın eli ile gözümüze dayatılan dürbün, üretilen ürünlerin pazara çıkma seanslarıdır. Kuran’ın düsturu ile hareket edip ‘densizin biri bize bir haber getirdiğinde ölçüp tartarak, mümeyyiz akıl ile olayları süzgeçten geçirerek yargılarsak’, o vakit aklını putlaştırmayan, aklının da putu olmayan bir erdeme sahip olmuş oluruz. Aksi mi?  Ne acı bir ilkedir o; ‘pasif iyiler aktif kötülerin teşvikçisidir.’

 

Bu haber 373 defa okunmuştur.