TRT Diyanet Çocuk için imzalar atıldı

Televizyonculuk tarihinde önemli adım: Türkiye’de çocuklara yönelik dini içerikli televizyon kanalı kuruluyor.

TRT Diyanet Çocuk için imzalar atıldı

Televizyonculuk tarihinde önemli adım: Türkiye’de çocuklara yönelik dini içerikli televizyon kanalı kuruluyor.

TRT Diyanet Çocuk için imzalar atıldı
07 Haziran 2021 - 14:56

Televizyonculuk tarihinde önemli adım: Türkiye’de çocuklara yönelik dini içerikli televizyon kanalı kuruluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT arasında imzalanan protokolle ‘TRT Diyanet Çocuk’ kanalı kuruluyor.

Kanal; milli ve manevi değerleri gözeterek, din konusunda çocukları aydınlatmak üzere, İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları çerçevesinde yayınlar gerçekleştirecek.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in katılımıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda 'TRT Diyanet Çocuk' kanalının protokolü için imza töreni düzenlendi. Törene iki kurumun üst düzey yetkilileri katıldı.

Başkan Erbaş, TRT ile Diyanet’in geçmişten bugüne birlikte yürüttüğü dini yayıncılık faaliyetlerini hatırlatarak Genel Müdür Eren’e teşekkür etti.

“Doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor”

Kurulacak olan TRT Diyanet Çocuk kanalının önemine değinen Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Biz yıllarca çocuklarımıza kendi değerlerimizi tanıtamadık. Yabancıların, başkalarının yaptığı çizgi filmlerle çocuklarımızı beslemeye çalıştık. Halbuki onları milli değerlerimizle beslememiz gerekiyor. Biliyoruz ki insanoğlunun karakterinin büyük bir kısmı küçük yaşlarda oluşuyor. 7 yaş öncesi oluşacak bu karakter yapısında Diyanet İşleri Başkanlığının, TRT Genel Müdürlüğünün katkısı olması lazım. Bunu en güzel nasıl yapacağız? Bunu en güzel, çocuklarımızı doğru dini bilgiyle destekleyerek yapmamız gerekiyor. Yanlışlardan ayıklanmış, Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla, programlarla çocuklarımızı yetiştirmemiz gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı şimdiye kadar bundan hiç taviz vermedi, TRT’de taviz vermedi.”

Milletimiz ve İslam âlemi için büyük bir müjde: TRT Diyanet Çocuk Kanalı

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının danışmanlığında içeriklerin hazırlanacağını dile getirerek, “İnşallah Diyanet İşleri Başkanlığımızın desteği ve  danışmanlığında yapılan programlarla ve TRT Genel Müdürlüğümüzün işin başında milli bir bakış ve duruşuyla çok güzel bir kanalı hayata geçiriyoruz. Bu, milletimiz ve İslam alemi için büyük bir müjde ve mutluluktur. Biz bunu birlikte el birliğiyle, güç birliğiyle yapmaya gayret edeceğiz. “İnsana ancak ve ancak çalıştığının karşılığı vardır ve o çalıştığının karşılığını görecektir.” diye Rabbimiz bize müjde veriyor. Biz samimi bir niyetle gayret edeceğiz, çalışacağız. Rabbimiz de bunun faydalarını, nimetlerini çocuklarımız üzerinden milletimize gösterecek inşallah.” diye konuştu.

Eren: “TRT ailesi olarak bu projeye dört elle sarılacağız."

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de yaptığı konuşmada, TRT’ye güvendiği ve destek verdiği için Diyanet İşleri Başkanlığı’na teşekkür etti. Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın çocuklarımızın eğitimi için böyle bir projeye ihtiyaç duyması ve TRT Çocuk’un Türkiye'de en çok izlenen çocuk kanalı olarak da bu tecrübeye sahip olması inşallah çocuklarımızın sizlerin gösterdiği editöryal çizgide bizlerin hazırlayacağı çizgi filmlerle geleceğe dair daha sağlam, umutla bakan aynı zamanda geçmişini bilen, İslam dinini bilen çocuklar yetiştirilmesinde katkıda bulunacağımızdan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. TRT ailesi olarak biz de bugüne kadar ki bilgi, birikim ve TRT’nin tecrübelerinin hepsini en üst düzeyde bu projeye de tüm arkadaşlarımla beraber 4 elle sarılıp aktaracağıma da huzurunuzda söz veriyorum”

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve TRT Genel Müdürü Eren iş birliği protokolünü imzaladı.
 
 

Bu haber 2201 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 2 Yorum