Askerleri ve sinemalarıyla işgal ediyorlar

MGV-AGD Genel Başkanı Salih Turhan, kültürel emperyalizme vurgu yaptı

Askerleri ve sinemalarıyla işgal ediyorlar

MGV-AGD Genel Başkanı Salih Turhan, kültürel emperyalizme vurgu yaptı

Askerleri ve sinemalarıyla işgal ediyorlar
03 Ekim 2016 - 11:27

 

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı Salih Turhan, 11. Müslüman Gençler Kültürel İşbirliği Toplantısında ‘kültürel emperyalizm’ konusunda önemli mesajlar verdi.

Turhan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 188 üye ülke olmasına rağmen Güvenlik Konseyi’ndeki sadece 5 ülkenin (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) bütün kararları etkileyebileceğini hatırlattı. Bu ülkelerin aynı zamanda en çok silah üreten ve satan ülkeler olduğunu vurgulayan Turhan, İslam dünyasındaki savaş ve iç karışıklıkların temelinde bu ülkelerin etkili olduğunu belirtti.

Bu ülkelerin İslam beldelerine demokrasi, insan hakları ve özgürlük getirme (!) vaadiyle hareket ettiklerini kaydeden Turhan şöyle devam etti:

“İşte ABD geliyor, İngiltere, Fransa geliyor. Hem askerleriyle, hem mühendisleriyle, hem sinemalarıyla, futbol takımlarıyla, film yıldızlarıyla, hamburgeleriyle, coca-colalarıyla geliyorlar. Ülkelerimize demokrasi, insan hakları ve özgürlük getiriyorlar (!). Petrolümüzü, doğalgazımızı, altınımızı, elmasımızı alıyorlar. Toprağın altında ve üstünde ne var, neredeyse hepsini alıyorlar ve üstelik geri de gitmiyorlar. Ülkelerimize askeri üsler kuruyorlar ve bize kontrolü onlarda olan daha pahalı silahlar satmaya devam ediyorlar.”

İslam ülkelerinde Hollywood kültürü hâkim

Dünyanın küresel sömürü düzeniyle yönetildiğini ve İslam ülkelerinin de bundan nasibini aldığını ifade eden Turhan,  “Bugün bağımsız İslam ülkelerinde geçerli para dolar, birinci ya da ikinci dil İngilizce, hakim kültür Hollywood kültürüdür. Şimdi bizim hem işgal altındaki topraklarla ilgili çözümler üretmemiz lazım hem de bağımsız dediğimiz ama Batı bağımlısı İslam ülkeleri ile ilgili çözümler üretmemiz lazım. Dünyadaki bu mevcut kokuşmuş düzen sadece Müslümanların değil,  tüm insanlığın baş belasıdır. Biz Müslümanlar olarak hem İslam ülkeleri arasındaki birlikteliği geliştirip kuvvetlendirmeliyiz hem de Kuzey Kore’den Latin Amerika’ya halkları hor görülen tüm ülkelerle iletişim halinde olmalıyız.” diye konuştu.

Bu haber 2914 defa okunmuştur.