Bild'ten İlginç Başlık: Kızın Birgün Aniden Müslüman Olduğunda...

Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild, protestan bir genç kızın Müslüman olduktan sonra yaşadığı duyguları aktardı.

Bild'ten İlginç Başlık: Kızın Birgün Aniden Müslüman Olduğunda...

Almanya’nın en çok satan gazetesi Bild, protestan bir genç kızın Müslüman olduktan sonra yaşadığı duyguları aktardı.

Bild'ten İlginç Başlık: Kızın Birgün Aniden Müslüman Olduğunda...
09 Eylül 2014 - 12:54

Bild'in internet sayfasında yer alan haberinde "Kızın bir gün aniden Müslüman olduğunda" başlığını tercih etti. Haber şöyle:  

“Marie Steinsiek reşit olur olmaz hayatında radikal bir değişiklik yaptı. Protestan genç kız dindar bir Müslüman kıza dönüştü. Bu önemli deneyim, sadece kendisini değil, ailesini de derinden etkiledi.   
Küçüklüğünden beri zaten kiliseye hiçbir zaman severek gitmemişti. Bugün 20 yaşında olan Marie Steinsiek, Neubrandenburg’da müstakil bir evde büyüdü.   İzciliğe ilgi duyuyordu ve piyano çalmayı çok seviyordu. “Ben çok normal, sıradan bir genç kızdım.” diye anlatıyor.  

18 yaşına geldiğinde hayatında bir şeylerin eksik olduğunu hissetmeye başladı ve Müslüman arkadaşları vasıtasıyla İslam’la daha yakından ilgilenmeye başladı.    Stiensiek “Her iki inancı kıyasladığımda, Hıristiyanlıkta beni şüpheye düşüren bazı durumlar vardı.” diye anlatıyor.  

Bu arada İslam’a olan ilgisi daha da arttı ve zor bir karar verdi: “Müslüman olacağım!” Ve genç bir kızdan inançlı bir kadına dönüştü. Sıcaklığın gölgede 35 dereceyi gösterdiği bir havada bile simsiyah giyinmeye başladı. Önce başörtüsü, ardından tesettür. Marie Steinsiek, artık Müslüman olmayan arkadaşlarının evlerine gitmiyor, bunun yerine kendi gibi düşünen arkadaşlarıyla görüşmeyi tercih ediyor.       “Şimdi çok daha mutluyum” diyor. Müslüman olduktan sonra birçok eski arkadaşı ondan uzaklaşmış. “Bir tanesi bana Taliban dediği için daha sonra benden özür diledi.” diye anlatıyor.

Önyargılar hayli fazla. Tam rakamlar bilinmiyor ancak her yıl 4 bin Alman’ın Müslüman olduğu tahmin ediliyor.   Marie’nin annesi Mirjam ve babası Michael Steinsiek kızlarının Müslüman olduğunu duyduklarında kafalarına endişeyle karışık korkunç senaryolar üşüşmüş. Marie eşiyle birlikte radikalizme mi kayacaktı? Kızlarını ebediyen kaybedecekler miydi? Özellikle de Marie’yi başörtülü olarak ilk gördükleri zaman çok korkmuşlardı.  

Marie Steinsiek şu anki eşi Khalid Shaltout’la internette Müslümanların bir araya geldiği bir blogda tanışmış. Önce yazışmışlar, birkaç hafta sonra da buluşmuşlar. Marie, “Ona benimle konuşmak isteyip istemediğini sordum.” diye anlatıyor. Khalid de “Birbirimizi bulmamızın kader olduğuna inanıyorum” diyor. 19 yaşındaki genç adam tek karar verme gücünün Allah olduğuna sıkı bir şekilde inanıyor.    

Marie İslami ilimler okuyor. Çocukluk hayali olan öğretmenlikten vazgeçmiş, “Tesettürlü bir şekilde bir Alman okulunda çalışmak çok problemli olurdu” diyor.  Şimdi bunun yerine sosyal bir alanda çalışmak istiyor. Müslüman olmasının üstünden iki yıl geçmiş. Marie, mutlu.   Marie’nin anne babasının olanları ve damatlarını kabullenmeleri kolay olmadı. Alışmaları gereken birçok şey vardı. Bir de hiç hesapta olmayanlar…   İslam hukukuna göre evlenen çift, Ağustos 2013’de beraberce bir eve taşındı. Resmi nikah da yakında kıyılacak. Shaltout teknik bir alanda meslek eğitimi görüyor. Marie de artık onun ailesinin ayrılmaz bir parçası olmuş.  

Haber ve Çeviri: İshak Özen

Bu haber 4161 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum