Diyanet'ten internet bağımlılığı uyarısı

"Vaktimizi bir kara delik gibi yutan internet bağımlılığına kardı uyanık olalım"

Diyanet'ten internet bağımlılığı uyarısı

"Vaktimizi bir kara delik gibi yutan internet bağımlılığına kardı uyanık olalım"

Diyanet'ten internet bağımlılığı uyarısı
23 Şubat 2018 - 14:16

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün tüm camilerde okunan Cuma hutbesinde internet bağımlılığına karşı vatandaşları uyardı.   

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 23 Şubat 2018 tarihli hutbede vaktin ve sağlığın önemine dikkat çekilerek vatandaşlar internet bağımlılığına karşı uyanık olmaya çağrıldı.  

Hayatın önemini, kıymetini ve ciddiyetini unutturan her türlü bağımlılığın birer tuzak olduğuna temas edilen hutbede İslam’ın ferdin, ailenin ve toplumun huzurunu bozan bütün zararlı alışkanlıkları ve bağımlılıkları yasakladığı vurgulandı. Hutbede şu ifadelere yer verildi:  

“Kur’an-ı Kerim bizlere defalarca ‘Hiç düşünmez misiniz?’ diye sorarken, alkol ve uyuşturucu ile beyni dumura uğramış bir insan nasıl düşünebilir? Yüce Rabbimiz bizleri ‘Ne kadar da az şükrediyorsunuz?’ diye uyarırken, saatlerce ekrana bağlanıp hayattan kopan bir insan çevresindeki nimetleri görüp de nasıl şükredebilir? Resûl-i Ekrem Efendimiz ‘Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter.’ buyururken, kumarda, bilgisayar oyunlarının başında geceleyen insan ailesiyle nasıl ilgilenebilir?”  

“Vaktimizi bir kara delik gibi yutan internet bağımlılığına karşı uyanık olalım”  

"Sevgili Peygamberimiz “İki nimet vardır ki insanların pek çoğu bunların kıymetini bilmeyerek aldanmaktadır: Sağlık ve boş vakit” buyurur. Hastalanınca ya da meşgaleden bunalınca fark ettiğimiz bu iki nimetin kadrini bilelim. Beden ve ruh sağlığımızın en büyük düşmanı olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin her türlüsünden şiddetle sakınalım, sakındıralım. Vaktimizi bir kara delik gibi yutan ve faydalı işlere zaman ayırmamıza engel olarak günlerimizi tüketen internet bağımlılığına karşı uyanık olalım. "  

“Teknolojik imkanları bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenelim”  

"Allah’ın bize sunduğu teknolojik imkânları akıllı ve bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenelim, öğretelim. İyi alışkanlıkların, erdem ve ahlakın aile içinde kazanıldığını, gençlerimizin ancak bizim ilgi ve desteğimizle bağımlılıktan uzak kalabileceğini unutmayalım."  

Gençlerimizi eğlendirirken zehirleyen internet, bilgisayar ve akıllı telefonlar…   

“Çocuklarımızı ve gençlerimizi eğlendirirken zehirleyen, sahte zaferlerle saatlerce meşgul eden sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, internet, bilgisayar ve akıllı telefon gibi bağımlılıklara karşı uyanık olmak hepimizin vazifesidir.” 

Bu haber 1246 defa okunmuştur.