Gültekin: "Medya, ahlaksızlaştırıcı bir yapıya sahip"

Caf Caf Dergisi kurucusu ve yayın danışmanı Asım Gültekin ile Karikatür Dergilerinde İslamî değerlerin temsilini konuştuk.

Gültekin: "Medya, ahlaksızlaştırıcı bir yapıya sahip"

Caf Caf Dergisi kurucusu ve yayın danışmanı Asım Gültekin ile Karikatür Dergilerinde İslamî değerlerin temsilini konuştuk.

Gültekin:
01 Temmuz 2014 - 20:24

İslamvemedya.com’a konuşan Gültekin, karikatür dergilerinde yayınlanan imamlara yönelik olumsuz çizimleri değerlendirdi.

Gültekin şunları söyledi:    “Aslında imamlarla ilgili olumsuz şeyler çizme derdinde değiller. Genel olarak Müslümanları kötü gösteren bir tavır vardır. Bununla ilgili çalışmalar da yapıldı. Bu tabi, dine bakışla ilgili bir şey, dine bakışın problemli olmasıyla ilgili bir şey. Bu bakış bozukluğunu değiştirmek de Müslümanlığı güzelce yaşayan insanlara bakıyor biraz, onların borcu.   Medyadaki algı çok problemli bir algı. Zaten dinden hoşlanmayan birilerinin medyayı kullanmasının nedeni de o. Müslümanlar da medyayı güzel kullanırsa, sonuçlar güzel olur mu? İnşaallah olur, ancak olmayadabilir. Çünkü medyanın bozucu bir etkisi de vardır. Dindarlara ait bir çok medya organında bozukluk görüyoruz.  Hani Müslümanlar yapınca güzel olacaktı? Olmayadabilir demek ki. Medya gerçekten, ahlaksızlaştırıcı bir yapıya sahip.”    

“Müslümanca kaygı: Caf Caf”  

Caf Caf dergisinde Müslümanca kaygıların bulunduğunu belirten Gültekin şöyle konuştu:   

“Dindarız, Müslümanız, Müslümanca kaygılarımız var. Bu anlamda yayın yapan, sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki tek mizah dergisiyiz. Müslümanca kaygıları olan tek mizah dergisiyiz. Dinsel kaygıları olan, yani Hıristiyanlık, Yahudilik, Budistlik gibi dinlerde de bakacak olursak, tek mizah dergisiyiz. Bütün kaygımız bir şeyler yaparken, haram mı helal mi, caiz mi değil mi, ‘bu adama laf edersek, bu adamın hakkına girer miyiz, girmez miyiz’... Bir müslüman bunları nasıl ki komşusuna, çalıştığı iş arkadaşına, dükkanına gelen müşterisine karşı düşünmek zorundaysa, biz de bunu düşünüyoruz.”  

"150 usta kalem görev aldı"   Derginin çizerlerinden Yusuf Kot’un verdiği bilgiye göre, bugüne kadar 150 kalemin dergide imzası bulunuyor. Ahmet Altay, Faruk Günindi gibi çizerlerin yanında Ömer Faruk Dönmez, İbrahim Demirer, Bülent Akyürek ve Ulvi Alacakaptan gibi ünlü yazarların da dergide emeği var. Dergi, İslam dünyasında, İslamcı bir fikir yapısına uygun, İslamcı bir bakış açısıyla karikatürler yayınlanması bakımından örnek teşkil ediyor.  

Bu haber 3394 defa okunmuştur.