Yazılı Basında "Teravih" gündemi

Ülkemizdeki değişmeyen Ramazan gündemi teravih. “20 rekat mı?” yoksa “8 rekat mı?” tartışması yine yaşanacağa benziyor.

Yazılı Basında "Teravih" gündemi

Ülkemizdeki değişmeyen Ramazan gündemi teravih. “20 rekat mı?” yoksa “8 rekat mı?” tartışması yine yaşanacağa benziyor.

Yazılı Basında
27 Haziran 2014 - 14:29

Muhafazakar yayın politikalarıyla bilinen gazetelerde, teravihin kaç rekat kılınacağı gündeme geldi. Milli Gazete ve Milat gazetesi yazarları, teravih namazının rekât sayısı konusunu sayfalarına taşıdı.
 
Toptaş: “Cihad’a gidiyorsan 8 rekât kıl ve koş!”  

Milli gazete yazarı Mahmut Toptaş, “Teravih namazı 20 rekatır” başlıklı yazısında teravih namazının rekat sayısı hakkında tartışmalara girmemek gerektiğini söyledi.  Buharî’deki hadisi kaynak göstererek Hz. Peygamber (sas)’in teravih namazını iki gece camide kıldırdığını ve farz olur endişesiyle daha sonraları kıldırmadığını  hatırlatan Toptaş, konu hakkında bazı kaynaklar önerdi. Toptaş şöyle devam etti:   “Sekiz rekat kalsak olmaz mı” diyerek kaytarmaya çalışanlara diyorum ki, “Eğer cihada gideceksen buyur sekiz rekat kılın ve koşun. Yok, eğer nargile kafe gibi laklak yapılacak bir yere gidecekseniz 20 rekâtı kılın ve evinize dönüp Kur’an-ı Kerim’den birkaç sayfanın tefsirini okuyunuz ve yatınız.”  

Özkılıç: “Medya bizi meşgul edecek tartışmalar icat ediyor.”  

Milat gazetesinde yayınlanan Muhammed Özkılıç imzalı yazıda,  Ramazan hakkında boş tartışmalara girilmemesi önerisinde bulundu. Bu tartışmaların nice husumetlere kapı araladığını kaydeden Özkır,  “Kaldı ki bizim gibi ibadet fukaralarına, biraz daha ibadet imkânı veren teravihi azaltmak değil, mümkünse çoğaltmak yaraşır…” diye yazdı. Özkır tavsiyelerine şu şekilde devam etti:   “Medyanın malaya’nilerine kanmayalım. Kartelin promosyonlarına karşı ise uyanık olalım. Dikkat edersek medya, her ramazan bizi meşgul edecek, tartıştıracak nice incir çekirdekleri icat etmektedir. Hele hele on bir ay boyunca İslami değerlere saldıran medya, genelde üzüm yemek değil, bekçi dövmek havasında hareket etmektedir.   

Bu haber 3127 defa okunmuştur.