Hassan b. Sabit Sinema Akademisi Anadolu'da 

Siyer Vakfı, Hassan b. Sabit (ra) Sinema Akademisini Anadolu’ya taşıyor. 

Hassan b. Sabit Sinema Akademisi Anadolu'da 

Siyer Vakfı, Hassan b. Sabit (ra) Sinema Akademisini Anadolu’ya taşıyor. 

Hassan b. Sabit Sinema Akademisi Anadolu'da 
29 Temmuz 2020 - 20:38

Siyer Vakfı, Hassan b. Sabit (ra) Sinema Akademisini Anadolu’ya taşıyor. 
 
Sinemaya farklı bir bakış açışı ve yeni bir ufuk kazandırmayı hedefleyerek 5 yıldır faaliyetlerini sürdüren Hassan b. Sabit Sinema Akademisi, bu yıl 5 farklı ilde yüzlerce sinemasever ile buluşacak.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteklediği projenin İstanbul ayağında farklı alanlarda atölye çalışmaları, etkinlikler, workshoplar, film okumaları ve kısa film, belgesel çekim çalışmaları yapıldığı biliniyor.
 
Siyer Vakfı, İstanbul’de gerçekleştirdiği bu çalışmaları 1’er haftalık yaklaşık 50 saatlik yoğunlaştırılmış bir programla 5 farklı şehirde de uygulayacak.

Her bölgeden bir ilde yapılacak programlar 10 Ağustos’ta başlayıp 25 Eylül’de tamamlanacak. Alınan bilgiye göre yoğunlaştırılmış program, Bursa, Konya, Batman, Trabzon ve Kastamonu illerinde yapılacak
 
Neden Hassan b. Sabit?
 
Günümüzde insanları etkilemek için kullanılan en önemli iletişim araçlarından olan medya ve sinemanın işlevini, gerek cahiliye gerek Asr-ı Saadet döneminde şiir ve hitabet yerine getiriyordu. Hassan b. Sabit (ra) ise bu sahanın en önemli temsilcilerinden biri olup, Hz. Peygamber’in (sas) en maharetli şairlerindendi. Bundan dolayı günümüzün yönetmenleri, yapımcıları, senaryo yazarları ve tabi ki oyuncuları bir yönü ile Hassan b. Sabit’in rolünü oynamaktadırlar.
 
Hangi etkinlikler düzenlenecek?
 
Hassan b. Sabit Sinema Akademisi Anadolu ayağında film okumaları, söyleşiler, kısa film projeleri, röportajlar ve sinema, tiyatro etkinlikleri olmak üzere katılımcıları renkli bir program bekliyor. Hassan b. Sabit Sinema Akademisi kapsamında birbirinden değerli sinema eleştirmeni, senarist, yapımcı ve yönetmenler ile film okumaları gerçekleştirilecek. Sinema Akademisi kapsamında gerçekleştirilecek söyleşilerde sanat ve sinema alanında önemli ustaları misafir edilecek.
 
Son Başvuru Tarihi 5 Ağustos!
 
Siyer Vakfının ücret talep etmeden düzenlediği Hassan b. Sabit Sinema Akademisi’nin kayıtları 5 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecek.
 
Kontenjanın sınırlı olduğu akademide, katılımcıların internet sitesi üzerinden ön kayıt yaptırması ve mülakata girmesi gerekiyor.
 
Başvuru için tıklayınız.

Bu haber 1352 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum