İmam Hatipli Gençlerden Örnek Proje: "Hitap Radyo"

“Neden medya profesyonelimiz yok?” demeyin! Siz de gençler yetiştirin.

İmam Hatipli Gençlerden Örnek Proje: "Hitap Radyo"

“Neden medya profesyonelimiz yok?” demeyin! Siz de gençler yetiştirin.

İmam Hatipli Gençlerden Örnek Proje:
02 Nisan 2020 - 01:00

Türkiye’de radyo ve televizyonu, hem İslam’ı tebliğde hem de Müslümanları bilinçlendirmede kullanma iradesi ortaya çıktıktan sonra fark edilen önemli bir mesele vardı: Yetişmiş medya profesyonelimiz yoktu. Bu nedenle de, ayet yerine hadis yazan; hac ile kurbanın zamansal bağlamını bilmeyen medya mensuplarından şikayet edip durduk ve “Biz neden iletişimci gençler, medya profesyonelleri yetiştirmedik, yetiştirmiyoruz?” serzenişiyle karşılaştık. Buna bağlı olarak medyanın tekniğine de ve diline de hakim medya mensupları, iletişimcileri yetiştirmek ideal yaklaşımlardan biri olarak görüldü.

Bugünse, bu farkındalığın bir tezahürü olarak, İmam-Hatip Liselerinde yapılan uygulamalar, gençlerimizin iletişim alanında yetişmesine zemin hazırlıyor.

Örnek projelerden birine bugün yer vermek istiyoruz: “İmam Hatip Medya Okulu” ve “Hitap Radyo”Konya İmam Hatipliler Derneği tarafından “İmam Hatip Medya Okulu” projesi hayata geçirildi. Bu proje kapsamında da “Hitap Radyo” adıyla bir uygulama birimi kuruldu. Projenin temel hedefi, imam hatip lisesi öğrencilerini medya çalışmalarına hazırlamak ve eğitimlerine katkı sağlamak. Bu hedefe binaen de çeşitli eğitim ve etkinlikler düzenleniyor. “Hitap Radyo” projesi kapsamında örneğin öğrencilere, diksiyon, tonlama, radyo programı hazırlama eğitimleri veriliyor. Bu alanlarda ayrıca öğrencilere uygulama imkanı da sunuluyor. Bu sayede İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin söyleşi programları, sesli hikayeler, radyo tiyatrosu, sesli kitap gibi çalışmalarının yanı sıra canlı yayın tecrübesi kazanmasına imkan sağlanıyor. 

“Hitap Radyo” projesinin ayrıntılarını Konya İmam Hatipliler Derneği (KİMDER) Başkanı Salih Zeki İnce ile yaptığımız röportajla sürdürelim…

İslamvemedya: Özellikle görsel medyanın etkisi biliniyorken, radyo projesini neden tercih ettiniz?

Salih Zeki İnce: Radyo gerçekten zor bir alan; fakat asıl amacımız yeni kişiler yetiştirmek ve medyaya şuurlu gençler kazandırmak olduğu için bu zorluktan çıkıp güzelliğe bürünüyor. İnternet yayıncılığı yapmamızın sebebi de daha fazla ulaşılabilir olup gençlerle iç içe olmak içindir. Canlı yayınlarımızda ise dinleyicilerden dönüt almak ve işleyişi şekillendirmek daha kolay olduğu için böyle bir çalışma ile yayın hayatımıza devam ediyoruz. İmam Hatip Medya Okulu projesi kapsamında ise sadece radyo alanında değil görsel medya alanında da çalışmalar yapmaktayız. Yapmış olduğumuz söyleşi ve sokak röportajları ile öğrencilerimizin iletişimini, kurgu, soru sorma yeteneklerini geliştirmeleri için de çeşitli çalışmalarda bulunmaktayız. Ayrıca son dönemde podcast gibi sesli içeriklere ilgi de artmaktadır.İslamvemedya: “Hitap Radyo” projesi nasıl bir farkındalık oluşturdu?

Salih Zeki İnce: Bu konuda üniversitelerin fazlaca popüler faaliyetleri bulunsa da lise düzeyinde böyle bir proje Türkiye'de bulunmamaktaydı. Biz imam hatiplerde bir medya ufku oluşturmak ve eğitimlerimizle yönlendirmek için böyle bir projeye başladık ve birçok kişiye ve kuruma da ilham kaynağı olduk. Bu projemizin arkasından yerelde birçok okul, dernek ve kurum imam hatipli gençlere ve lise düzeyine yönelik medya projeleri kapsamında radyolar kurdu. Amacımız zaten ufuk açmak, İslam ve medyayı birlikte anmak ve bu değerlere göre içerik üreten insanlar kazanmaktı. Bunu da büyük ölçüde başardığımızı düşünüyoruz. Bu tarz yayın yapan ve imam hatipli gençlerin eğitimine destek veren projeler olsa da kesinlikle daha fazla olması, arttırılması gerekiyor.

İslamvemedya: Hangi noktadasınız ve nereye ulaşmayı planlıyorsunuz?

Salih Zeki İnce: Projeye hazırlık ve öğrenci kabulü aşamamızdan bu güne 2.5 yıl geçti. O günden bugüne sıkı sıkıya proje faaliyetlerine sarılıp birçok konuda çalışmalar yapan öğrencilerimiz giderek artıyor.  Proje kapsamında bu süre içerisinde 250’ye yakın öğrenciye İmam Hatip Medya Okulu projesi kapsamında gerek koordinatörlerimiz gerek eğitmenlerimiz tarafından eğitimler verdik.  Radyo ve görsel medya, robotik kodlama, web yazılım gibi birçok alanda eğitimler veriyor ve devamlılığını sağlıyoruz. Bu kapsamda birçok öğrenciyi üniversitelerin ilgili bölümlerine yönlendirmiş ve bu alanlarda İmam Hatipli gençlerin de bulunabileceğini, en iyi şekilde yapabileceklerini göstermiş olduk. Şu ana kadar burada kendini yetiştirip iletişim fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz var. Zamanla sayının katlanarak çoğalması ve imam hatipli gençlerin medya alanında gelişmesi hedeflenmektedir.

İslamvemedya: Sosyal medya paylaşımlarınızda gençlerin aktif olarak radyoya emek verdiği görülüyor. Neler düşünüyorlar?

Salih Zeki İnce: Medya okulumuzdan bazı öğrencilerimizin görüşleri şöyle:

Merve Kahraman: Ben de o gençlerden biriyim ve böyle bir avantaja sahip olduğum için gerçekten çok mutlu oldum. İletişim, medya alanında ilerlemek isteyen arkadaşlar için önemli bir ön hazırlık oluyor. Diğer arkadaşlar için ise çok güzel bir deneyim ve artı olarak günlük hayatta önemli ölçüde değişiklikler sağlıyor. Diksiyon ve hitabet gibi eğitimler sayesinde sunum ve anlatım yeteneğimiz gelişiyor.

Hasan Hüseyin Bozlak: Lisede tanışmış olduğum Medya Okulu projesi sayesinde şu anda Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümü öğrencisiyim. Benim için önemli ölçüde bir ön hazırlık süreci oldu.  Deneyimlediğim ve uygulama imkanı bulduğum bu proje, bulunduğum bölüme daha kolay adapte olup yaptığım işleri daha üst seviyeye taşımamda önemli yararı oldu.

İslamvemedya: Paylaşmak istediğiniz başka hususlar var mı?

Salih Zeki İnce: Projenin şu an için yalnızca Konya'da olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çalışma yapmak ve kendini geliştirmek isteyen lise düzeyindeki öğrencilerin gerek dernek iletişim bilgilerinden gerekse Hitap Radyo iletişim bilgilerinden ulaşarak diğer çalışmalarımızda bizimle çalışma imkanı bulabilirler. Kendini bu alanda yetiştirmek ve geleceğe hazırlanmak isteyen gençleri bekliyoruz. Projemize teknolojik ekipman desteği veren Selçuklu Belediyesine teşekkür ediyoruz. İslam ve Medya internet sitesine de yapmış oldukları bu güzel hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz.
 

Bu haber 1482 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum