"Kur'an Radyosu" yayın hayatına başladı

Diyanet Kur'an Radyo Yayın Hayatına Başladı

"Kur'an Radyosu" yayın hayatına başladı

Diyanet Kur'an Radyo Yayın Hayatına Başladı

18 Haziran 2015 - 11:12


Diyanet İşleri Başkanlığı, 24 saat süreyle Kur’an-ı Kerim yayını yapacak “Kur’an Radyosu” kurdu.

Ankara’daki Ahmet Hamdi Akseki Camiinin altındaki stüdyolardan yayın yapacak radyonun Türkiye’de büyük bir beklentiyi karşılaması bekleniyor.   

Diyanet Kur’an Radyosu’nun ilk programını yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk inen ayetlerin yer aldığı Alak suresini okudu.  

Görmez, daha sonra radyo dinleyicilerine seslenerek şunları söyledi:  

“Türkiye’de radyodan Kur’an-ı Kerim ilk kez 1952 yılında okundu”  

Diyanet İşleri Başkanlığı 3 Mart 1924’te kuruldu.  O tarihten sonra milletimizin dini hayatına, manevi hayatına hizmet etmek için milletimizin çocuklarını Yüce Kitabımızın hakikatleriyle buluşturmak için bütün din gönülleriyle hep seferber olduk. Eksiklerimiz oldu, ihmallerimiz oldu, kusurlarımız oldu, ama milleti millet yapan değerlerle birlikte bize tarih sahnesinde süreklilik kazandırmak adına çok önemli hizmetleri oldu. Zaman zaman milletimize hizmet yolunda imkansızlıklarla karşılaştı, ama hep o imkansızlıkları aşabildi. 1952 yılında ilk defa radyodan Kur'an-ı Kerim okunacağı bildirildiğinde Türkiye’deki bütün şehirlerde, bütün kasabalarda, köylerde radyoların üzerinde insanlar birleşmiş bir araya gelmiş ve hep birlikte hasretle Kur'an-ı Kerim okunmasını beklemişlerdir radyoda. Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Allah rahmet eylesin Ahmet Hamdi Akseki Hocamız ki, şu anda yayınımızı Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin altında kurulan radyomuzdan yapıyorum. O zaman bir heyetle birlikte, arkadaşlarıyla birlikte TRT’ye gideceklerdir ve büyük bir aşkla, büyük bir hasretle, tevessülle, Kur'an-ı Kerim ilk defa radyodan okunacaktır. Büyüklerimiz bunu Anadolu’nun en ücra köşesinde bir bayram olarak nasıl kutlandığını bizlere ifade eder. Gözyaşlarıyla radyodan bir aşrı şerifin okunuşunu dinlemişlerdir. Daha sonra teknoloji ilerledikçe, imkanlar geliştikçe bu hizmetler çok daha artmış. Şimdi Allah’a hamdolsun iki yıl önce Diyanet Radyo yayına girmiş oldu.  

“Kur'an’ı dinlemekle Rabbimizle konuşmuş olacağız”  

Kur'an-ı Kerim kalpleri itminana kavuşturan, kalpleri huzura kavuşturan en büyük huzur kaynağımızdır. Hem onu dinlemekle can kulağıyla dinleyerek Rabbimizle konuşmuş olacağız, çünkü Kur'an aynı zamanda Allah’la, Rabbimizle, kulları arasında bir diyalogdur, bir konuşmadır aynı zamanda. Hem birlikte hep birlikte Rabbimizin her insana göndermiş olduğu ilahi kelamı dinlemiş olacağız.  

“Bu Radyo kanalında biz susacağız, Kur’an konuşacak”  

Ayet ayet, sure sure biz susacağız, Kur'an konuşacak bu kanalda.  Hep birlikte biz susacağız ve Kur'an konuşacak. Biz de hep birlikte onu dinleme lütfuna, ikramına kavuşmuş olacağız. Bunu bize lütfettiği için Yüce Rabbimize tekrar hamdüsena ediyorum. Ve bu kanaldan inşallah ebediyete kadar Kur’an’ın hakikatleri en güzel bir şekilde anlatmayı Yüce Rabbimiz bizlere nasip eylesin. Hizmet ettiğimiz Kur'an’ı hizmet ettiğimiz kadarıyla bütün kardeşlerimize, belki ileri de başka lisanlarda, başka dünyalara da hitap edebilecek şekilde anlatmayı, anlattıklarımızı anlamayı, fehmetmeyi ve hayatımıza tatbik etmeyi bizlere nasip ve müyesser eylesin diyorum. Radyomuzun hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum hem size, hem bize, hepimize, ülkemize, gönül coğrafyamızdaki bütün kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum.   

Bu haber 3145 defa okunmuştur.