İslam Dünyasında Medya (Tataristan)

Tataristan'da medya hakkında güncel gelişmeleri, Tataristan Dini İdare Başkanı Kamil Samigullin ile konuştuk.

İslam Dünyasında Medya (Tataristan)

Tataristan'da medya hakkında güncel gelişmeleri, Tataristan Dini İdare Başkanı Kamil Samigullin ile konuştuk.

İslam Dünyasında Medya (Tataristan)
15 Ocak 2019 - 16:57

Tataristan Cumhuriyeti’nin 4 milyon nüfusu bulunuyor. Bu nüfusun yaklaşık % 60’ını ise Müslümanlar oluşturuyor. Ülkede din hizmeti, din eğitimi, dini yayıncılık gibi pek çok alanda faaliyet gösteren önemli kurumlardan biri Tataristan Cumhuriyeti Dini İdare Başkanlığı ve medya alanında dikkat çeken çalışmaları bulunuyor.

Türkiye’ye çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Tataristan Cumhuriyeti Dini İdare Başkanı Kamil Samigullin ile Tataristan’da medyanın işlevlerini ve Kurumlarında  yapılan medya çalışmalarını konuştuk.

Tataristan Dini İdare Başkanlığının resmî televizyon kanalı: Huzur TV

İslamvemedya: Kurum olarak televizyon, radyo ve internet alanında neler yapıyorsunuz?

Samigullin: Huzur TV isimli bir TV kanalımız ve radyomuz var. Aynı zamanda islamtoday.ru  isminde bir web adresimiz var ve bu sitenin günde 60.000 ile 100.000 ziyaretçisi oluyor. Rusça yayın yapan en yaygın site diyebiliriz ve darulkutup.com isimli web sitemizde ise eski zamanlarda yazılmış eserlerimizi yayınlıyoruz. Bu eserler pdf olarak indirilebiliyor.

İslamvemedya: Huzur TV hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Samigullin: Huzur TV kurulalı bir sene oldu. Tatarca ve Rusça olarak yayın yapıyoruz. Şu an Tataristan, Başkurdistan ve Moskova’da yayın yapıyoruz. Ancak 1 yıl içerisinde tüm Rusya Federasyonu’nda yayın yapmayı planlıyoruz. 24 saat yayın yapıyor ancak elimizde yeterince program bulunmadığı için günlük 6 saatlik yayını tekrarlıyoruz. Kendi hazırladığımız 30 programımız var. Ancak başka TV’lerden almış olduğumuz programlarımız da var. Mesela Diyanet TV’den aldığımız programlarımız var. Hatim programları, Şeker Hoca çizgi filmi gibi çizgi filmler, sohbet programları, vaazlar, Bir Hadis Bir Yorum programı, dizilerimiz var (Yunus Emre, Hz. Yusuf, Hz. Ömer). 45 bölüm Yunus Emre dizisinin bir ayda Rusçaya çevirdik.  Tefsir sohbetlerimiz var. Nuru’l-izah adlı kitabın derslerini Tatar dilinde yapıyoruz. Ayrıca Facebook, twitter, vkontakte ve instagramı aktif olarak kullanıyoruz. 

"Televizyon ve sosyal medyayı zaruret olarak görüyoruz"

İslamvemedya: Televizyonu, hizmetleriniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Samigullin: Televizyonu gençlerimize ulaşmak için bir araç olarak görüyoruz. Gençlerimiz facebook,  twitter kullanıyorsa biz de orada olmalıyız. Bu nedenle televizyonu ve sosyal medyayı kullanmayı zaruret olarak görüyoruz.

İslamvemedya: Tataristan’da yaşayan Müslümanlara Huzur TV’nin katkıları nelerdir?

Samigullin: Bize özellikle köylüler teşekkür ediyorlar. Evde oturan hanımefendiler, nineler bizi izliyorlar. Tatarların iman ve İslam anlayışlarına katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.  

Müslüman ülkelerle işbirliği 

İslamvemedya: Önümüzdeki süreçte televizyonla ilgili neler yapmayı planlıyorsunuz?

Samigullin: Öncelikli hedefimiz Rusya Federasyonu’nun tamamına yayın yapabilmek. Ayrıca kanal sayımızı ikiye çıkarmak istiyoruz. Bir tanesi Rusça diğeri Tatarca yayın yapsın diye. Özellikle kırsaldaki Tatarlar, Tatarca yayın izlemek istediklerini belirtiyorlar. Şehirde yaşayan kesim ise Rusça izlemek istediklerini belirtiyorlar. Tüm Rusya’ya yayın yapmayı hedeflediğimiz için Rusça yayını da önemsiyoruz.

İslamvemedya: Peki, İslam dünyasında medya işbirliği konusunda neler yapılmalı?

Samigullin:Müslüman ülkelerde yayın yapan TV’ler birbirlerine program konusunda destek sağlayabilirler. Mesela biz Türkiye’de Diyanet TV’den, Çeçenistan ve Dağıstan’dan program alıyoruz. Biz de Çeçenistan ve Dağıstan’a programlarımızdan veriyoruz. Mesela biz Diyanet TV’ye Tataristan’daki Müslümanlar ile ilgili gelişmeler ile ilgili haberler gönderebiliriz.  

Bu haber 821 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum