İslamcı Dergiler Sempozyumu 13 Mart'ta başlıyor

Türkiye'de İslamcılık düşüncesi ilk defa ‘tefekkürün kalesi’ olan dergiler üzerinden ele alınıyor.

İslamcı Dergiler Sempozyumu 13 Mart'ta başlıyor

Türkiye'de İslamcılık düşüncesi ilk defa ‘tefekkürün kalesi’ olan dergiler üzerinden ele alınıyor.

İslamcı Dergiler Sempozyumu 13 Mart'ta başlıyor
03 Mart 2015 - 13:38

İslamcılık düşüncesi bağlamında tartışılan konuları, kavramları ve özneleri derli toplu bir şekilde ortaya çıkarmak ve Türkiye’de İslamcılık Düşüncesinin gelişim ve seyrini ortaya koymak amacıyla İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve Üsküdar Belediyesinin katkılarıyla İslamcı Dergiler Sempozyumu düzenleniyor.

1960-1980 arasında çıkmış ve Türkiye İslamcılığının seyrini önemli ölçüde şekillendirmiş olan Mavera, Hilal, Düşünce, Diriliş, Tohum, İslam Medeniyeti, Büyük Doğu, Şura, Tevhid, Çatı, Milli Gençlik, Akıncı, Yeniden Milli Mücadele, Edebiyat ve diğer birçok dergi hakkında sunum ve müzakerelerin yapılacağı "Türkiye'de İslamcı Dergiler: 1960-1980" başlıklı sempozyum gerçekleştirilecek.  

13-14 Mart 2015 tarihlerinde iki gün boyunca Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek sempozyumda, Necdet Subaşı, Alev Erkilet, Vahdettin Işık, Metin Karabaşoğlu, Cevat Özkaya, Asım Öz, Ali Göçer gibi isimlerin yanında birçok akademisyen dönemin dergileri üzerine ufuk açıcı tebliğler gerçekleştirecek.   

Dönemin yayıncılığında bizzat rol almış ve dergicilik alanındaki gelişmelere yakından tanıklık etmiş İsmail Kazdal, Beşir Eryarsoy, Turan Koç, Hasan Güneş, Süleyman Arslantaş, Şule Yüksel Şenler ve Selahaddin Eş Çakırgil gibi değerli isimler ise özel bir oturumda bir araya gelecekler.  

İLEM bünyesinde 2014 yılında başlatılan “İslamcı Dergiler Projesi” kapsamında bugüne kadar yaklaşık 3000 sayı derginin içeriği kataloglanırken, yaklaşık 15.000 sayfa dergi ise dijital ortama aktarıldı. Bu çalışaların yanında, düzenlenecek olan sempozyum ile birlikte İslamcılığın geçmiş perspektifi ile gelecek vizyonu arasında bir köprü kurulmaya çalışılacak.  

Bu haber 2851 defa okunmuştur.