"İslami dergilerde yapıcı eleştiri önemli"

Semerkand Dergisi Editörü Mümin Munis dini dergiler arasındaki görüş alışverişi ve yapıcı eleştirinin önemine işaret etti.  

"İslami dergilerde yapıcı eleştiri önemli"

Semerkand Dergisi Editörü Mümin Munis dini dergiler arasındaki görüş alışverişi ve yapıcı eleştirinin önemine işaret etti.  

10 Haziran 2014 - 10:16

Dini dergicilikle meşgul olan bireyler ve kuruluşlar arasında görüş alışverişinin yapılması, eleştiriye açık olunması gerektiğine dikkat çeken Munis, eleştiri düzeyinin de kardeşlik hukuku çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı. Munis şu değerlendirmede bulundu:

“Eleştirinin, değerlendirme şeklinde olması lazım. Kaş yaparken de göz çıkarılmaması lazım. Çünkü bir derginin yaptığı hata aslında İslamî camianın bir hatası. Dolayısıyla uyarı ve değerlendirmelerin yıkmaktan ziyade, yapıcılığa yönelik olması gerektiği kanaatindeyim. Biz galiba din kardeşi olduğumuzu unutuyoruz. Eleştirilerimizde de kardeş olduğumuzu unutmazsak, mesele hallolur. İhlas, samimiyet ve gerçek manada kardeşliği tesis etmek, eleştirilerimizi de sevgimizi de muhabbetlerimizi de, birliğimizi de her yönden tutup kaldıracaktır. ”  

Diğer yandan Munis, dini dergilerdeki estetik duruma temas ederek, estetik yönünden bazı hataların bulunduğunu söyledi. “Estetik hususunda bizim eksikliğimiz biraz fazla, biz derken İslamî camiayı kastederek söylüyorum.” diyen Munis şöyle konuştu:  

“Dergicilikte estetik ve kalite içeren çalışmalarımız oluyor elbette. Bizim en fazla özen gösterdiğimiz husus budur: Estetik ve metin yönünden tek nokta hatasız, kaliteli bir dergi ortaya koyma çabası olması gerekir. İslam Medeniyeti mirasını göz önüne aldığımızda bugün bizlerin ortaya koyduğu çalışmaların bu mirastan hakkıyla istifade edemediği söylenebilir. Tabi, bizim dergimiz veya belirli dergiler için söylemiyorum. Ancak genel bir değerlendirme yaptığımız zaman, İslamî camianın estetik yönden eksikliği görülüyor.”  

Bu haber 4241 defa okunmuştur.