"Medya ve Din" dersi açıldı

Sakarya Üniversitesinde "Medya ve Din" dersi açıldı.

"Medya ve Din" dersi açıldı

Sakarya Üniversitesinde "Medya ve Din" dersi açıldı.

11 Eylül 2018 - 06:18

 

“Medya ve din” alanıyla ilgili çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Sakarya Üniversitesi, örnek bir uygulamayla, lisans dersleri arasına “Medya ve Din” dersini ekledi.

Üniversitenin ders programlarının bulunduğu sitede, öğrencilerin alabileceği ortak dersler bulunuyor. Öğrenciler, 230 ortak ders arasından seçmeli ders alabiliyor. Bu derslerin arasında “media ve din” dersi ise önemli bir boşluğu dolduruyor.

14 haftalık ders programı

Üniversitenin sitesinde yer alan bilgilere göre, medya ve din alanıyla ilgili 14 haftalık bir ders programı hazırlandı. Sinemadan medyada nefret söylemine, sosyal medya ve din adamlarından medyada din bilgisine varana kadar geniş bir açıyla dersler verilecek. Bu süre zarfında şu konular işlenecek:

“Medyada din bilgisi; medyada din söylemleri; medyada din tüketimi ve dini semboller; moda ve din; dinsel nefret ve medya; sinema ve din; Türk filmlerinde din; dini grupların medyayla ilişkisi; dini müzik ve medya; dijitalleşen din; dini biçimlendirici olarak internet; din eğitiminin dijitalleşmesi; sosyal medya ve din adamları”

Önemli sonuçlar bekleniyor

SAU 173 ders koduyla, talep eden öğrenciler medya ve din alanıyla ilgili önemli bilgilere sahip olacak. Derslerin ardından öğrencilerin medyada dinin ele alışını öğreneceği, medyada yer bulan dini söylemler hakkında bilgi sahibi olacakları ön görülüyor. Diğer taraftan derslerin sonunda, internetin ve sosyal medyanın dini hayatla ilişkisini kurabilecek öğrenciler, Türk medyasında dinin ve din adamlarının yeri hakkında da fikir sahibi olabilecek.

 

 

 

Bu haber 1543 defa okunmuştur.