Medya ve İslamofobik Söylem

İshak Özen, Avrupa medyasında ve internette yer alan içerikleri değerlendirdi

Medya ve İslamofobik Söylem

İshak Özen, Avrupa medyasında ve internette yer alan içerikleri değerlendirdi

Medya ve İslamofobik Söylem
19 Şubat 2018 - 08:09

Almanya’nın ünlü şekerleme firmasının yeni reklam kampanyasında başörtülü bir kadına yer vermesi ve Fransa’da başörtülü bir genç kızın televizyon programına katılması, sosyal medyadaki İslam karşıtlığını tekrar gündeme getirdi.   

Katjes-Fassin’in CEO’su Tobias Bachmüller, geçtiğimiz Temmuz ayında verdiği bir mülakatta sadece ünlü bir Alman otomobil firmasına hizmet vermek amacıyla kurulan bir reklam ajansı ile anlaştıklarını ve yakında sansasyonel reklam kampanyalarına imza atacaklarını duyurmuştu.  Bachmüller’in aylar öncesinden haberini verdiği kampanya başladı.  Kampanyada başörtülü bir kadınının yer alması, sayıları her geçen gün artan İslam karşıtlarını çileden çıktı.   

Hiçbir hayvansal katkı maddesinin kullanılmadığı ürünlerin “Bi baksana!” sloganı ve başörtülü bir kadınla birlikte yer aldığı reklam, şehirlerin dört bir yanına asıldı. Başörtülü kadın, kampanya kapsamında yayınlanan üç adet kısa videodan birinde de yer alıyor.    

Özellikle sosyal medyada yoğun tartışmalara neden olan reklam, İslamofobik söylemlerin halâ Batıda egemen olduğunu ortaya çıkardı. Birçok Alman, reklamın kadının baskı altına alınmasını ve Almanya’nın hızla İslamlaşmasına katkı sunduğunu belirterek tepkilerini dile getirirken bazı Almanlar ve Müslümanlar da reklamın uyum ve birlikte yaşama kültürüne güçlü bir destek olduğunu vurguladı.  

Almanya’da 2015 yılında da İsveçli uluslararası perakende giyim firması ile Alman Demiryolları reklamlarında başörtülü kadın yer almış ve kamuoyunda büyük tartışmalar ortaya çıkmıştı.  Alman firmanın sosyal medya hesaplarını mesaj yağmuruna tutan Almanların büyük çoğunluğu başörtüsünü “kadına yönelik baskının sembolü”; reklamı da “Almanya’nın ve Avrupa’nın İslamlaşması” konusunda atılan bir adım olarak görüp eleştirirken küçük bir kısmı da yabancıları kucaklaması ve uyuma katkı sağlaması yönünden desteklediğini bildirdi.   

Ülkede yaşayan Müslümanların büyük bir kısmı reklamı olumlu bulup desteklerken küçük bir kesim de “İslami açıdan uygun olmadığı” gerekçesiyle eleştirdi. Hızını alamayan kimi Almanlar ise hakaretler yağdırırken, kimileri söz konusu firmanın ürünlerini bir daha almayacağını belirterek tüm Almanları firma hakkında boykota çağırdı.   

İslam düşmanı partiden ırkçı açıklama  

24 Eylül'de yapılan genel seçimde yüzde 12,6 oy toplayıp en güçlü üçüncü parti olarak Federal Meclis'e giren ırkçı ve İslam düşmanı Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) de reklama tepki gösterdi. Partinin Offenbach Teşkilatı tarafından atılan tweette Frankfurt Tren Garında başörtülü bir kadının yer aldığı reklamın asılı olduğu belirtilerek; reklamın “Müslümanların baskısından kurtulmak isteyen tüm kadınlara bir tokat” olduğuna ve “İslamlaşma”nın gerçek olduğuna vurgu yaptı.   

Almanların % 70’i başörtülü reklama karşı   Konuyu sayfalarına taşıyan bir sitenin konuyla ilgili haberinin altında yaptığı ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı anket de Almanların yüzde 70’inin başörtülü reklama “kesinlikle karşı” olduğunu ortaya koyuyor.  Site reklamın, “başörtüsü yasağı” ve “kadına baskı” tartışmalarının yanı sıra internette Müslümanlara yönelen tahammülsüzlüğü de gözler önüne serdiğini vurguladı.        

Fransa'da İslamofobik söylem   

Fransa’nın en büyük özel televizyon kanalı TF1'de yayınlanan "The Voice" adlı yarışmaya katılarak ünlü şarkıcı Leonard Cohen'in "Hallelujah" isimli şarkısını İngilizce ve Arapça seslendiren 22 yaşındaki Mennel Ibtissem, sosyal medyadan başlatılan linç kampanyasının ardından yarışmadan ayrıldı.   Kararını Facebook sayfasından duyuran genç şarkıcı, son günlerde yaşanan gergin ortamdan çok etkilendiğini belirtti.   İsrailli şarkıcı Leonard Cohen’in ünlü “Hallelujah” şarkısını İngilizce ve Arapça söyleyen ve jüriden büyük övgü alarak ilk elemeleri geçen Suriye asıllı genç şarkıcı, yarışmanın ardından başörtülü olduğu ve daha önce "Gülümse Filistin" adlı şarkıyı seslendirerek Filistin halkına desteğini ifade ettiği için sosyal medya ve basında çok sayıda eleştirinin ve ırkçı saldırının hedefi haline geldi.   

Mennel Ibtissem’in Facebook hesabında Mısır’da Batı ve İsrail tarafından tertiplenen darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Müslüman Kardeşler’e bağlı olduğu bilinen bir derneğe ait video görüntüleri, Filistin’e destek şarkıları gibi paylaşımlarda bulunduğu ve antisemit olduğu iddiasıyla yargılanan sanatçı Dieudonne’nin tek kişilik gösterilerini beğendiği ve paylaştığı da belirtildi.  

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Facebook üzerinden, Fransa'da başörtülü bir kadının şarkı yarışmasına katılamayacağını öne sürerek, televizyon yönetimini protesto etti. Televizyon programlarında Ibtissem'in şarkının bir bölümünü Arapça söylemesine tepki gösterildi; genç şarkıcının yarışmadan ihraç edilmesi istendi. Sosyal medyadan da Mennel Ibtissem’in derhal yarışma dışına çıkarılması istenirken, ülkenin en büyük özel televizyonu TF1, Ibtissem’i saf dışı edip etmeme kararını tartıştı. Kriz toplantısı yapan kanal yönetimi, kararı iki kez erteledi.   Genç şarkıcı, Facebook hesabından açıklama yaparak yarışmadan çekildiğini açıkladı.  

Bu haber 2278 defa okunmuştur.