Online Din Hizmetleri Yaygınlaşıyor

İnternet ve din ilişkisinde yeni bir dönem yaşanıyor. Online din hizmetleri yaygınlaşıyor.

Online Din Hizmetleri Yaygınlaşıyor

İnternet ve din ilişkisinde yeni bir dönem yaşanıyor. Online din hizmetleri yaygınlaşıyor.

Online Din Hizmetleri Yaygınlaşıyor
31 Mart 2020 - 13:06

İnternet ve din ilişkisinde yeni bir dönem yaşanıyor: Online din hizmetleri yaygınlaşıyor.

Coronavirüs önlemleri nedeniyle dünya genelinde alınan tedbirler din eğitimi, din hizmetleri, dinî yayınlar gibi uygulamaların internet ortamında sunulmasını yaygınlaştırdı. Bu kapsamda, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da internet teknolojileri kullanılarak pek çok faaliyet gerçekleştirildi. İşte o çalışmalardan bazıları:

Online hafızlık

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Coronavirüs önlemleri kapsamında, 13 Mart 2020 Cuma tarihli basın toplantısında din eğitimine devam eden Kur’an kursu öğrencilerinin, eğitimcilere sosyal medya ve iletişim araçlarıyla ezber verebileceklerini açıklamıştı.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç de Diyanet TV’ye yaptığı açıklamada, 68 bin civarında hafızlığa çalışan öğrencinin evlerinden, hocalarıyla irtibat kurarak, mobil uygulamalar vasıtasıyla, ezber derslerine devam ettiğini söyledi.

WhatsApp’tan Hatim

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak da Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, WhatsApp’tan Kur’an-ı Kerim hatim tertipleri yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Hocalarımız geçen hafta gönderdiğimiz yazı çerçevesinde sosyal medya grupları oluşturdular. Bu gruplarda hemen kendilerine ulaşan bir ihtiyaç varsa o yaşlımızı evinde ziyaret edip ihtiyacını gidermeye çalışıyorlar. Biz diyoruz ki 'Yaşlılarımız evlerinde kalsın. Biz onlara hizmet edelim, onlar da bize dua etsin'. WhatsApp grupları aracılığıyla şu anda hocalarımız Kur'an-ı Kerim hatim tertipleri yapıyorlar. Vatandaşlar, tesbihat yapmaları ve kaza namazı kılmaları için tembihleniyor. Çünkü bu dönemde manevi rehberlik ve manevi danışmanlık çok önemli”

Dijital Dini Yayınlar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “dijital dini yayınlar” erişime açıldı. Bu platformda PDF ve e-Pub formatında 150’den fazla eser bulunuyor.

Sitede 21 kategoride dijital dini yayınlar yayınlanıyor. Bunlar arasında akaid, biyografi, cep kitapları, çocuk kitapları (4-6 ve 7-15 yaş), din istismarıyla mücadele kitaplığı, düşünce, edebi eserler, engellilere yönelik eserler, fıkıh ve ilmihal, gençlik, genel, hadis, ilmi eserler, kadın ve aile, Kur’an kitaplığı, Kur’an kursları, siyer, tefsir, tematik yayınlar, yabancı dil ve lehçelerde yayınlar bulunuyor.  Dijital dini yayınlar bölümünde ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığına ait 10 farklı dini içerikli uygulama yayınlanıyor.  

Sosyal medyada “Müftülük Saati”

Afyonkarahisar Müftülüğü, Müftülük Facebook sayfası üzerinden yayınlanmak üzere "Müftülük Saati" isimli bir program hazırladı. İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, konu hakkında şunları söyledi:

“Biz müftülük olarak şu an camilerde ya da toplu alanlarda gerçekleştiremediğimiz din hizmetimizi, bir nebze olsun telafi etmek için bu hizmetleri yürüten değerli mesai arkadaşlarımla birlikte teknolojiden de istifade ederek sizlere ulaşmayı düşündük. Allah izin verirse hafta içi her gün Müftülüğümüz Facebook sayfasından yayımlanacak kısa programlarla vatandaşlarımızla buluşmaya çalışacağız."
 
 

Bu haber 2148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • fatih bice
    2 yıl önce
    artık çağın getirdiği yenilikleri ihtiyaç ölçüsünde kullanma vaktidir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın EHYS sistemi daha da geliştirilerek (Gerekirse Mustakil Hafızlık Modülü Açılarak) Zerreden Kürreye doğru Öğrenciden Sınıfa, Sınıfa sınıftan hocaya, hocadan kursa, Kurstan İlçe müftülüğüne, İlçe müftülüğünden İl Müftülüğüne hiyerarşi takip edilerek bir (Online) elektronik takip sistemi geliştirilmelidir. Güçlü bir server alt yapısı oluşturularak MEB'deki "EBA" benzeri bir alt yapıyla online dersler sınıf hocası tarafından buradan verilmeli, ezber kalitesi kayıt altına alınmalı, Türkiye geneli uygulama birliğinin sağlanması için çalışılmalıdır. Emeği geçenlerden Allah (cc) razı olsun...