Sinema, din eğitimi aracına döşünebilir

Marmara İlahiyat Dergisinin 44. sayısında dikkat çeken bir makale yayınlandı.

Sinema, din eğitimi aracına döşünebilir

Marmara İlahiyat Dergisinin 44. sayısında dikkat çeken bir makale yayınlandı.

Sinema, din eğitimi aracına döşünebilir
20 Ocak 2014 - 02:00

“Din Eğitimine Yardımcı Bir Araç Olarak Tebliğ Filmleri” başlıklı makalesinde Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, sinema ve din eğitimine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sinemada din eğitimi açısından olumsuz içeriğe sahip metinlerin olduğunu hatırlatmakla birlikte Yorulmaz, irşad ve tebliğ filmleri vasıtasıyla sinemanın bir din eğitimi aracına dönüşebileceğini vurguladı.

Türk ve dünya sinemasında, din ve dindarların temsili noktasında olumsuz karakter ve mesajların bulunduğuna temas eden Yorulmaz, “Elbette ki sinema sadece dine karşı olumsuz öğelerle dolu değildir.”dedi. "Horton Hears A Who" animasyon filmiyle ilgili yaptığı çalışmanın sonuç kısmında Yorulmaz, sinema ve din eğitimi bağlamında şunları söyledi:

“Sinema yönetmenin ve senaristin ideolojisi doğrultusunda şekil alan ve bu ideoloji doğrultusunda dine karşı tavrını ortaya koyan bir sanattır. Dolayısıyla sinemayı din eğitimini engelleyen bir araç olarak da din eğitimine yardımcı bir araç olarak da kullanmak mümkündür. Hem Türk hem de dünya sinemasında çoğunlukla din eğitimini engelleyici bir formda karşımıza çıkan sinemayı bir din eğitimi aracı olarak da kullanmak mümkündür. İrşad ve tebliğ filmleri adını verdiğimiz filmler vasıtasıyla sinema bir din eğitimi aracına dönüşebilir.”
 

Bu haber 5383 defa okunmuştur.