"Sinema ve Din" ilişkilerini tartışmakta geciktik

Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu, 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen değerlendirme oturumuyla sona erdi.

"Sinema ve Din" ilişkilerini tartışmakta geciktik

Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu, 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen değerlendirme oturumuyla sona erdi.

25 Mayıs 2015 - 17:07

Ülkemizden, İslam dünyasından, Avrupa ve Amerika’dan akademisyenlerin katılımıyla şekillenen sempozyumda, sinema ve din etkileşimi farklı yönleriyle masaya yatırıldı. 20 ülkeden ve Türkiye'den bilim adamları ile sinemacıların katıldığı sempozyumda 90 bildiri tartışıldı.

Sempozyum, 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen değerlendirme oturumuyla sona erdi.

Prof. Dr. Nuri Tınaz, Prof. Dr. Ali Murat Yel, Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, William Blizek, Hulusi Yiğit ve Mehmet Ali Doğan katıldığı değerlendirme oturumunda, Türkiye’nin sinema ve din ilişkilerini tartışmakta geciktiği ifade edilerek, bu çalışmalara devam edilmesi gerektiği vurgulandı.   

William Blizek, sempozyuma sponsor olan bütün kurumlara teşekkür ederek bu sempozyumun çok profesyonelce hazırlandığını, bütün katılımcıların memnuniyetlerini ifade ettiklerini, kendisinin de çok beğendiğini dile getirdi.   

Bilal Yorulmaz da yaklaşık bir yıl önce, ABD’nin Omaha şehrinde ilk Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu düzenlendiğini hatırlatarak şunları söyledi: “O gün bir hayal kurdum. Seneye 100 akademisyenin katılımı ile İstanbul’da sinema ve din sempozyumu düzenleyeceğim. Bu sempozyuma Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden akademisyenler katılacaklar dedim. Sonra bu hayalimi danışmanın William Blizek’le paylaştım. Hayalime ortak olup sempozyumu Türkiye’ye taşımamızda yardımcı olduğu için kendisine teşekkür ediyorum. Ağustos ayında Türkiye’ye dönünce sempozyumdan Değerler Eğitimi Merkezi Akademik kurulundaki arkadaşlarıma bahsettim. Onlara da bu projeye sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Sinema ve din ilişkilerini tartışmakta geç kalınmıştı. Türkiye olarak bunu başardık ve ilk organizasyonu gerçekleştirdik”   

“Sempozyum kitabı kısa sürede basılacak”  

Sempozyumun düzenleme kurulu üyelerinden Nuri Tınaz ise sinema ve din ilişkisinin yanı sıra medya-din üzerine de tartışmalar ve bilimsel çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Tınaz, Türkiye’nin bu çalışmalara ihtiyacı olduğunu ifade etti.  

Ali Murat Yel, bu projeyi ilk duyduğunda çok heyecanlandığını, Türkiye’de sinemanın da dinin de çok önemsendiğini, bu nedenle bu iki alanı birleştirecek çalışmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti.  Yel, "Bu iki alanı birleştirecek çalışmalara ihtiyaç var. Bu sempozyum iyi bir başlangıç oldu. Yeni çalışmalar düşünmeliyiz" şeklinde konuştu.   

Mehmet Ali Doğan da bu çalışmaların artarak devam etmesini önemli bulduklarını ifade ederek, sempozyum kitabının en kısa sürede basılarak istifadeye sunulması gerektiğini söyledi.    Hulusi Yiğit de sempozyum dolayısıyla çok sayıda teşekkür aldıklarını, sempozyumda sunulan bildirilerin kitap olarak yayımlanacağını kaydetti.  

Bu haber 3095 defa okunmuştur.