Sinema ve Din Sempozyumu 21 Mayıs'ta başlıyor

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek “Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu”nun detayları açıklandı.

Sinema ve Din Sempozyumu 21 Mayıs'ta başlıyor

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek “Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu”nun detayları açıklandı.

Sinema ve Din Sempozyumu 21 Mayıs'ta başlıyor
17 Mayıs 2015 - 19:24

21 Mayıs tarihinde başlayarak üç gün boyunca devam edecek sempozyuma, sinema ve din alanında uzman akademisyenler katılacak.

Türkiye başta olmak üzere yirmi ülkeden yüz iki akademisyenin bildiri sunacağı sempozyumda,  sinema ve din etkileşiminin farklı yönleri tartışılacak.   

Sempozyum, dünyada disiplinler arası ilgi çekici bir alan olan “Sinema ve Din” konusunda ülkemizde akademik birikim oluşturmak, akademisyenler ve konuya ilgi duyanları bu alana dair fikir üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenleniyor.   

Ensar Vakfı, Değerler Eğitimi Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Nebraska Omaha Üniversitesi’nin işbirliği ile 21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek sempozyumda, teorik değerlendirmeler, saha araştırmaları ve uygulama örnekleri yer alacak.  

Geniş bir yelpazede konuların ele alınacağı sempozyuma alanında uzman yurt içinden ve yurt dışından akademisyenler katkıda bulunacak.   

Türkiye’deki üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra, ABD, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Danimarka, Kanada, Portekiz, Ukrayna, Malezya, İrlanda, İran, İngiltere, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, Romanya, Tunus ve Pakistan’dan akademisyenler bildiri sunacak.   Çizgi filmlerde din eğitiminden Tarkovski sinemasına; Kur’an kıssaları ve sinema etkileşiminden, Malezya’da sinema ve din alanındaki çalışmalara; sahabilerin sinemada temsilinden Türk sinemasında paranormal inançlara kadar çok geniş bir perspektifte sinema ve din ilişkisi ele alınacak.    

Sempozyum hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Bu haber 2999 defa okunmuştur.