Dijital oyunlarda "İslamofobi" tehlikesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı,  dijital oyunlar yoluyla İslam karşıtı duyguların nasıl harekete geçirildiğini göstermek amacıyla bir proje hazırladı.

Dijital oyunlarda "İslamofobi" tehlikesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı,  dijital oyunlar yoluyla İslam karşıtı duyguların nasıl harekete geçirildiğini göstermek amacıyla bir proje hazırladı.

Dijital oyunlarda
14 Ekim 2016 - 08:18

Projede dünya genelinde en fazla kullanıcısı bulunan dijital oyunlarda İslam karşıtlığının bilinçaltı mesajlar yoluyla nasıl üretildiği gösteriliyor.   

Bakanlığın hazırladığı www.oyunlardaislamofobi.com sitesi, internet kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Sitede İslam karşıtlığının hangi oyunlarda, hangi boyutlarıyla yer bulduğu görseller aracılığıyla kamuoyuna aktarılıyor. 

İslam’a ait değerlerin, kavramların ve simgelerin dijital oyunlarda ‘düşman’ olarak nasıl lanse edildiği anlatılan sitede birbirinden farklı ve dikkat çeken örnekler yer alıyor.   

Örneğin dünyada en çok satan oyun serilerinin başında bulunan ve Türkiye’de yılın en iyi oyunları arasına giren Hitmen’in bir bölümünde Kâbe kapısının görseli kullanılıyor.     

Diğer bir örnek olan ve milyonlarca kullanıcısı bulunan Resident Evil oyununda Mescid-i Nebevi’nin kapısı düşmanların ordular halinde geldiği, kötülük vekaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Aynı oyunda Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde illuminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.      

Sitede milyonlarca kullanıcısı bulunan on dört farklı oyun hakkında İslamofobik görseller aktarılıyor.   

İslam düşmanı oyunları ihbar et  

İslam düşmanı oyunlar anlatılan sitede bir yandan da bu oyunlarla ilgili neler yapılması gerektiği üzerinde duruluyor.  Bu kapsamda sitede düzenlenen bir forma kullanıcıların, oyunlarda fark ettikleri İslam karşıtı görüntü ya da sesleri kaydedip ihbar etmesine olanak sağlanıyor.   

Bu haber 3335 defa okunmuştur.