Sosyal Medyada Hadis Paylaşmak...

Doç. Dr. Ebubekir Sifil, sosyal medyada hadis paylaşımı konusunda uyarıda bulundu.

Sosyal Medyada Hadis Paylaşmak...

Doç. Dr. Ebubekir Sifil, sosyal medyada hadis paylaşımı konusunda uyarıda bulundu.

Sosyal Medyada Hadis Paylaşmak...
27 Mart 2018 - 12:51

 
Yalova Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil, internet ve sosyal medyada yayınlanan ve hadis olduğu belirtilen ifadelere karşı gençleri uyararak “İnternette gördüğünüz bu tür şeyleri lütfen yaymayın” dedi.  

Sifil, internette yayınlanan bir videosunda gençlerin sorularını cevapladı. “Bazen sosyal medyada paylaşılan bir hadisin devamında ‘Bu haberi kim başkasına da duyurursa, haber verirse…” mealinde paylaşımlar yapılıyor. Bunlar uygun mudur?”  sorusu üzerine Sifil şunları söyledi:   “Bunlar uyduruk şeyler arkadaşlar, işte Mescidi Nebevi'nin türbedarı varmış, rüyasında bilmem ne görmüş vs… İnternette gördüğünüz bu tür şeyleri lütfen yaymayın, yayanlara da mani olun. Yani bir hadis zikretmek sevaptır ancak kaynağını zikretmek ve sıhhatini belirtmek kaydıyla.

“Buhari nakletmiştir, şurada şu kitapta, şu hadis numarasıyla” diyerek bu paylaşımları yapmak sevaptır, hayrı artırır. Ama öyle şeylere rastlıyoruz ki internette hiç aslı esası yok. Günlerce, aylarca aradığım rivayetler var benim, bulamıyorum; yok yani adam nereden buldu, nereden getirdi, yazdı, şiirlerden mi aldı, başkasından mı, kendi mi uydurdu, bilmiyorum. Öyle şeyler dolanıyor ki internette aklınız şaşar. Buna mani olmak lazım; bu büyük bir fitnedir.”  

Bu haber 1163 defa okunmuştur.