ABD Medyasının İslamofobik Söylemi

ABD medyasının İslamofobik tutumu, araştırmalarda net biçimde ortaya çıktı.

ABD Medyasının İslamofobik Söylemi

ABD medyasının İslamofobik tutumu, araştırmalarda net biçimde ortaya çıktı.

ABD Medyasının İslamofobik Söylemi
06 Temmuz 2017 - 20:08

Amerika’daki Georgia State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma; Müslümanların, diğer dinlere mensup gruplara göre beş kat daha fazla Amerikan medyasında yer aldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre; medya organlarının son yıllarda failin Müslüman olarak tespit edildiği terör saldırılarına gösterdiği ilgi yaklaşık yüzde 500 oranında arttı.  

2011 – 2015 yıllarını kapsayan araştırmada, Amerika’daki terör saldırıların sadece yüzde 12,4’ü Müslüman kimlikli teröristler tarafından gerçekleştirildi. Ancak bu haberlerin medyada yer alma oranı yüzde 41,4. Araştırmada yer alan oranlar dikkate alındığında, Amerikan halkının radikal İslam terörizmine (!) dair korkusunun Müslümanlara yönelik bir algı oyunu olduğu görülüyor.  

Amerikan medyası Müslümanlara karşı çifte standart uygulayarak terör saldırılarına sürekli olarak öncelik veriyor. Diğer gelişmeleri ise ikincil olarak değerlendiriyor. 2013’te meydana gelen Boston Maraton’u saldırısına, medyada son 5 yılda yüzde 20 oranında yer verildi.

Ancak 2012’de Wisconsin eyaletindeki Hintlilere ait olan bir ibadet yerine, bir Amerikalı tarafından yapılan saldırı ise sadece yüzde 3,8 oranında ilgi gördü. 7 kişinin ölümüne sebep olan saldırının ardından, ibadethanenin Müslümanlara ait olduğu inancıyla yapıldığı iddia edilmişti.  

Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar medyanın bu tutumunun, Amerikan toplumunun Müslümanlara karşı tepki göstermesine sebep olduğunu gözler önüne seriyor.  

Araştırma aynı zamanda geçtiğimiz Şubat ayında Başkan Donald Trump’ın terörist saldırılarının medyada yer alması ile ilgili iddiasını da çürütüyor. Trump, yaptığı açıklamada medyanın Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen saldırılara yer vermediğini dile getirmişti.  

Kaynak: gocvakfi.org

Bu haber 2133 defa okunmuştur.