Cuma Hutbesinde "Sosyal Medya"

“Gerçek Âlemde Haram Olan Sanal Âlemde de Haramdır”

Cuma Hutbesinde "Sosyal Medya"

“Gerçek Âlemde Haram Olan Sanal Âlemde de Haramdır”

Cuma Hutbesinde
04 Şubat 2022 - 14:32

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Söz ve Davranışlarımızda Doğru Olalım” başlıklı Cuma hutbesinde internet sorumlulukları vurgulandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bir yandan dijital medyayı etkin bir şekilde kullanırken diğer yandan da “toplumu din konusunda aydınlatma” görevinin bir parçası olarak internetteki sorumlulukları Müslümanların gündemine taşıyor.

Diyanet daha önce de çeşitli hutbelerde, ekranlar ve medya sorumluluklarını hatırlatmıştı.  04 Şubat 2022 tarihli, Müslümanların sanal âlemdeki yükümlülüklerinin anımsatıldığı Cuma hutbesinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Yalan, sanal âlemde de haramdır”

Maalesef, günümüzde yalanın en çok ve en hızlı yayıldığı yerlerin başında sosyal mecralar gelmektedir. Oysaki gerçek âlemde haram olan yalan, sanal âlemde de haramdır. Hakikat dünyamızdan kopmadan, sanal ortamlara mahkûm olmadan sosyal medyada doğruluğu hâkim kılmak da biz müminlere düşen bir vazifedir. Duyduğumuz her haberi araştırmadan paylaşmak, bilerek veya bilmeden yalanın yayılmasına sebebiyet vermek, büyük bir vebaldir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s), “Her duyduğunu söylemesi kişiye yalan olarak yeter!” buyurmaktadır.

Sosyal medyada da arkadaşlarımızı doğru kimselerden seçelim

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.” Evet, doğruluk önemlidir. Ancak bundan da önemlisi doğru kimselerle beraber olmaktır. Zira Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in dikkatlerimizi çektiği şu sözü çok önemlidir: “Kişi dostunun dini üzerinedir.” Öyleyse geliniz, hem sosyal hayatta hem de sanal âlemde arkadaşlarımızı doğru kimselerden seçelim. Kalbimizi doğruluğun merkezi kılalım. Özümüz ve sözümüz doğru, davranış ve tavırlarımız tutarlı olsun. Unutmayalım ki sözü doğru olanın işi doğru olur. İşi doğru olanın kalbi doğru olur. Kalbi doğru olanın dini doğru olur. Dini doğru olanın varacağı yer ise ancak cennettir.
 

Bu haber 1839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum